Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Porážka nám neublíží, řekl u soudu šéf Dělnické strany Vandas

Česko

  14:12
BRNO - Zhruba dvě desítky příznivců Dělnické strany se shromáždily před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně. S vlajkami a transparenty přišly podpořit své zástupce při jednání o rozpuštění této krajně pravicové strany, které navrhla vláda.

šéf Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu, kde začalo jednání o návrhu na rozpuštění strany. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Stranu při jednání zastupuje její předseda Tomáš Vandas, vládu advokát Tomáš Sokol a zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský.

"Těžko předjímat rozhodnutí, ale pokud budu vycházet z rozsudku, který soud vynesl vloni na jaře, tak by měl návrh zamítnout," uvedl před začátkem jednání Vandas. Podle něj by rozpuštění strany znamenalo velký zásad do demokratického systému. To, že bude stranu hájit sám, nevnímá jako handicap. "Je úplně jedno, jestli proti nám stojí pan Sokol nebo někdo jiný. Myslím, že jako předseda jsem schopen stranu obhájit stranu daleko lépe," prohlásil. I kdyby soud stranu rozpustil, podle Vandase je to stejně jedno. "Protože Dělnická strana má budoucnost bez ohledu na to, jaký bude verdikt," míní.

Vandase doprovodily na jednání necelé dvě desítky příznivců. Přibližně desítka jich sedí přímo v jednací místnosti. Zbytek při zahájení jednání postával před budovou soudu s historickými vlajkami Čech a Moravy. Jejich řady posílil i pes, oblečený do stranického trička. Postupně na místo dorazila ještě asi desítka členů Dělnické mládeže. I oni si přinesli vlajky, mimo jiné i s moravskou orlicí.

U Nejvyššího správního soudu začalo řízení o návrhu na rozpuštění Dělnické strany. V jednací síni převažují novináři, příznivců DS přišlo málo.

Někteří z protestujících nabízejí kolemjdoucím Brňanům tiskoviny a Dělnické listy. Vše se ale zatím odehrálo bez vážnějších incidentů, na místě je několik uniformovaných policistů i policistů v civilu. Názory kolemjdoucích se různí. "Měli by dostat pendrekem," podotkl jeden ze starších mužů. "Zmizte, nechceme vás tady," volal na demonstrující mladý student. Nechyběli však ani sympatizanti, kteří přišli protestujícím vyjádřit svoji podporu.

Čtěte také:

Jednání začalo rekapitulací návrhu. Předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček naznačil, že soud návrh projedná v tematických blocích. Dnes se chce věnovat především programu a stanovám, v úterý spojitosti DS s Národním odporem a dalšími extremistickými organizacemi, ve středu veřejnými akcemi a ve čtvrtek výslechem svědků. Mezi svědky je například představitel Dělnické strany Patrik Vondrák, který je od říjnové razie mezi extremisty ve vazbě. Vondráka přivede eskorta už ve středu v 15:00.

První návrh na rozpuštění DS soudci téhož zvláštního senátu vloni odmítli kvůli nedostatku důkazů a celkové formální nedokonalosti. Tentokrát vláda předkládá NSS návrh na 70 stránkách, který doplňuje 85 příloh v podobě policejních zpráv, článků z internetu, tiskovin Dělnické strany a mnoha dalších dokumentů.

šéf Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu, kde začalo jednání o návrhu na rozpuštění strany.

Sokol: Cílem Dělnické strany je polototalitní stát
Sokol v úvodním slovu uvedl, že DS zpočátku zůstávala u agresivních verbálních výpadů. Později ale pořádala nebo se podílela na pouličních pochodech, které jsou podle Sokola "pokusem o cosi jako pogrom". Při veřejných akcích došlo k bitkám s policií. Cílem DS je podle Sokola "polototalitní nebo totalitní stát".

Podle prvního rozhodnutí NSS je předpokladem k rozpuštění politické strany splnění několika podmínek. Zjištěné chování politické strany musí být protiprávní. Zároveň je třeba, aby bylo straně přičitatelné. Chování subjektu musí být dostatečně bezprostřední hrozbou pro demokratický právní stát. Zásah také musí být přiměřený sledovanému cíli. Podle vlády jsou všechny podmínky tentokrát splněny. DS podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu.

Strana může pokračovat pod jiným názvem, tvrdí Vandas
Dělnická strana tvrdí, že návrh na rozpuštění je účelový a nepravdivý. Vládě se prý nepodařilo prokázat svá tvrzení o spojitosti strany s neonacisty a její nebezpečnosti pro demokracii. Podle Dělnické strany by měl NSS návrh znovu zamítnout. Vandas ale tvrdí, že ani porážka by straně neublížila. Může prý pokračovat v činnosti pod jiným názvem.

Ministr vnitra Martin Pecina Rádiu Česko řekl, že by případný neúspěch návrhu nepokládal za "žádnou tragédii". Neonacistická hnutí podle něj oslabilo několik policejních zásahů v posledních měsících. "Nezrušení DS by neznamenalo něco dramatického. Ale měli bychom dát jasný signál, že taková hnutí a strany v našem systému nemají místo. Ale pokud se to nepodaří, nebude to žádná tragédie," uvedl Pecina.

V jednací síni dnes jednání sleduje směs novinářů, aktivistů a příznivců strany, kteří tentokrát nemají viditelné vlajky či transparenty. Přišel například známý antikomunista Vladimír Hučín nebo bojovník proti regulovanému nájemnému Girolamo Giormani.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč