130 let

Rada je klidný, ale jeho tým má na víc

Česko

PRAHA Kdyby čeští fotbalisté ve středu vyhráli 3:0 jinde než v San Marinu, bylo by vše odpuštěno.

Jenže vítězství na půdě největšího outsidera kvalifikace o světový šampionát podzimní tápání národního týmu zakrýt nemohlo. „Je pravda, že bodů jsme mohli mít víc,“ bilancuje po posledním letošním utkání trenér Petr Rada.

Jeho tým se povinným vítězstvím nad fotbalovým trpaslíkem vyhoupl z pátého na druhé místo kvalifikační tabulky a do jarního pokračování půjde s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Slovensko. „Tohle mužstvo má určitě na víc. Ale bojujeme o postup a to je hlavní,“ říká český kouč.

Boj. Přesně takové slovo pasuje na hru národního týmu nejlépe. Hranici stereotypu překročil Radův tým jen jednou a příznačně ještě před vstupem do kvalifikace. V srpnu zaskočil ve Wembley domácí Anglii a po remíze 2:2 překvapil i nejhlasitější kritiky.

„Sehráli jsme tam dobrou partii, jenže tam nebyli hráči pod takovým tlakem. Myslím ale, že kvalitní pasáže jsme měli i v ostatních zápasech,“ tvrdí Rada, který se zdráhá vybrat nejpovedenější zápas.

Kromě přípravy s Anglií totiž není z čeho vybírat. Nejprve upachtěná bezbranková remíza v Severním Irsku, pak zasloužená porážka 1:2 v Polsku, vydřené vítězství 1:0 nad Slovinskem a nakonec snadná práce v San Marinu.

Navzdory přijatelnému losu stačil český tým poztrácet pět bodů, a i proto teď druhou příčku drží před Polskem a Slovinskem jen zásluhou lepšího skóre. „V létě jsem samozřejmě ve skrytu duše doufal, že vyhrajeme každý zápas. Ale pořád ještě nejsme ani v polovině kvalifikace,“ uklidňuje Rada.

Padesátiletý kouč si zatím počíná jako krizový manažer. Tým převzal ve špatném stavu, proto vyřešil jen akutní problémy, méně ožehavé odsunul, nabídl hráčům novou motivaci a přesvědčil je, že nezáleží na tom, jestli na mistrovství světa dokráčí suverénně, nebo k cílové pásce spíš doklopýtají. Důležitý je úspěch, opakuje.

Do budoucna to však nestačí.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Česká reprezentace i po čtyřech měsících Radovy vlády připomíná bárku, která po klidné hladině pluje celkem klidně, ale jakmile přijdou jen trochu větší vlny, má potíže.

Nechtěně to vystihl i sám Rada, když včera na otázku, zda jeho tým udělal v každém podzimním utkání další krok ke zlepšení, odpověděl: „Věřím, že se po zimní přestávce naše výkonnost zlepší. Vrátí se zranění hráči a zase to půjde nahoru.“

Zlepšit se bude muset především střelecká bilance. Národní tým nastřílel pouze pět gólů, a to má už za sebou zápas se San Marinem. Je jasné, že ztrátu nejlepšího střelce Jana Kollera dosud nikdo nenahradil.

Naději sice dává brankou vyšperkovaný debut devatenáctiletého Tomáše Necida a obnovená premiéra Romana Bednáře, jenže zvlášť druhý jmenovaný neměl dost času, aby se předvedl. Ani na půdě San Marina se Rada neodvážil riskovat. „Přeji si, aby někdo ze současných útočníků Kollera nahradil. Kéž by to byl třeba Necid. Předpoklady pro to určitě má,“ přemýšlí Rada.

Sám se do své role ponořil, během svého působení u reprezentace vyzkoušel už 22 hráčů, jenže ideální sestavu stále nenašel. „Třeba už v únoru budu moct povolat Rosického nebo Matějovského. S nimi se nám vrátí kreativita,“ spoléhá Rada na návrat špílmachrů.

Víra, že v kompletním stavu může jeho tým zářit, však v jeho případě často zakrývá vlastní strategii nebo vizi. „Co musíme zlepšit? Musíme si víc věřit, hrát odvážněji a věřit ve vlastní sílu,“ říká kouč.

K postupu z prvního místa kvalifikační skupiny však bude jeho tým potřebovat ještě něco. Začít sbírat tři body i ze zápasů se silnými soupeři. Příležitost k tomu bude mít hned na jaře, kdy ho čeká Slovinsko a Slovensko.

***

ZÁPASY - podzimní vrcholy a pády

NEJPOVEDENĚJŠÍ ZÁPAS Anglie-ČESKO 2:2 (45. Brown, 90.+2 J. Cole - 22. Baroš, 48. Jankulovski) Letos nejvydařenější zápas odehrála reprezentace na místě, kde to čekal málokdo. V posvátném Wembley vyučovala hrdý tým Albionu nabitý hvězdami účelnou taktikou a nebyla daleko od vítězství, které by si zasloužila. Zatímco Anglie vzala varování z přátelského utkání vážně a v podzimní kvalifikaci zářila, Česku už se podobný výkon zopakovat nepodařilo.

NEJMÉNĚ POVEDENÝ ZÁPAS Polsko-ČESKO 2:1 (27. Brožek, 53.

Blaszczykowski - 87. Fenin) Jen nadějný začátek a snížení v závěru na spolufavorita skupiny nestačilo. Přitom i Poláci měli před utkáním značně pošramocené sebevědomí. S tlakem se však vyrovnali mnohem lépe. Že český výběr není v ideální pohodě, se ukázalo o čtyři dny později proti Slovinsku.

HRÁČI - Kdo na podzim potěšil, kdo zklamal?

PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ Daniel ZÍTKA Je dobré vědět, že kromě Petra Čecha existuje další brankář, který umí zvládat vypjaté momenty. Poznat to bylo při utkání se Slovinskem. Kdyby mezi tyčemi nestál gólman Anderlechtu, dopadlo by domácí vystoupení fotbalové reprezentace jinak než těsnou výhrou 1:0. Zatímco před Eurem nebylo jisté, v jakém pořadí za Čechem jsou seřazení jeho náhradníci, po podzimu je role dvojky jasně obsazená.

NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ Miroslav SLEPIČKA Šlo o pořádný risk a možná se kouč Rada snažil polského soupeře trochu zaskočit. Jenže nasazení útočníka Sparty do základní sestavy v Chorzówě nevyšlo. Stejně jako upadala forma letenského klubu, vytrácela se také pohoda jejího nejlepšího střelce z minulé sezony. Do poslední nominace se Slepička už nevešel a při současné formě Necida, Svěrkoše nebo Bednáře nemá moc nadějí na návrat.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás