Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Absolutně kaftanové léto. Volný a pohodlný hábit slaví comeback

Na nákupech v něm byla spatřena (a vyfotografována) třeba módní ikona Rihanna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na nákupech v něm byla spatřena (a vyfotografována) třeba módní ikona Rihanna | foto: Reprofoto

Ne, v titulku nejde o překlep ani o parafrázi polodementních reklam s šišlající čivavou nabízející „mefloun“. Jde skutečně o kaftan. Tedy, abychom byli přesní, o ženský kaftan, který má svůj původ na marockém území, kde se rozšířil někdy kolem šestého či sedmého století. Tento volný, pohodlný a dle vkusu nositelky zdobný nebo naopak střídmý hábit totiž zažívá aktuálně renesanci.

A nemluvíme tu o tom, že již několik let je populární jako dovolenkové oblečení na plavky – i když i v tomto směru byly světové módní domy velmi snaživé a už několik let dodávaly svýmzákaznicím kousky i za několik tisíc dolarů, aby si v plážovém baru pětihvězdičkového hotelu připadaly vždy chic.

Letošek ale přenesl kaftany z pláže do města, a dokonce i na červený koberec. Na nákupech v něm byla spatřena (a vyfotografována) třeba módní ikona Rihanna, na procházku po Londýně v něm vyrazila modelka Kate Mossová a hvězdný punc večerní róby, což ostatně ve verzi s luxusní výšivkou a drahými kameny byl i původní účel kaftanu, mu propůjčila třeba Jane Fondová.

Popularitu kaftanu v anglofonním světě navíc dle britského deníku The Times...

Popularitu kaftanu v anglofonním světě navíc dle britského deníku The Times mocně podpořil film Absolutely Fabulous, který do kin vtrhl v červenci.

Jde o snímek navazující na extrémně populární britský sitcom z produkce BBC v Česku kdysi dávno v již neexistující televizi OK3 uváděný jako Naprosto dokonalé, plný totálně nekorektního humoru. Dvojice hlavních hrdinek v podání komičky Jennifer Saundersové (známá též z ještě nekorektnější minisérie Ať jedí koláče, kterou ČT2 statečně uváděla raději až po půlnoci) a herečky Joanny Lumleyové (víc než připomínající vyžilou Ivanu Trumpovou) takzvaně pracuje v módním průmyslu, ale především se nehodlá ani v pokročilejším věku vzdát svých návyků z velmi uvolněných 70. let – takže hlavní pracovní náplní je volit mezi lahví šampusu a vodky („dám si obojí“) a kouřením cigaret či marihuany. K tomu se jim pod nohy plete superpuritánská dcerka jedné z nich.

Ženský kaftan má svůj původ na marockém území

Kaftany, které ostatně svůj první celosvětový módní úspěch slavily v 70. letech, kdy se v jednom dokonce vdávala herečka Elizabeth Taylorová, hrají v novém snímku klíčovou roli. Čekstajl by k tomu rád podotkl dvě věci. Kaftany dokážou být nejen pohodlné, ale také velmi elegantní, jen je třeba dát si pozor na to, abyste v nich, dámy, nepůsobily stejně „ezotericky“ jako Květa Fialová.

Rozhodně jde ale o trend, který svědčí rozmanitějším typům postav (i když vysoká hubená modelka v něm vždy vypadá úchvatněji než prostorově výrazněji řešená dáma) než jiný letní trend – superkrátké kraťásky zvané „hot pants“. V tomto směru je kaftan také milosrdnější k okolí, ušetřenému pohledu na mocná stehna zdobená celulitidou, když nositelka při oblékání odloží soudnost.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....