Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Hučky i mosty na hlavu a čelenky vpřed. Když to má Prada, je to jednoznačně trend

Punková princezna. Obří čelenky občas místo fascinátoru nosí vévodkyně Kate.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Punková princezna. Obří čelenky občas místo fascinátoru nosí vévodkyně Kate.... | foto: PRADA

Nejsem zrovna kloboukový typ, takže trendy v pokrývkách hlavy mě nechávají převážně klidným. V posledních měsících se ale prosadily dva hity takovou silou a tak výrazně mi připomněly dětství z kraje devadesátých let, že se o ně na řádkách Čekstajlu prostě musím podělit.

Začněme čistě dámami, které mají vždy přednost. Když jste byly malé holčičky, dost často vám maminky jistě říkaly: „Vezmi si čelenku, ať ti vlasy nepadají do očí (případně do jídla nebo kamkoliv jinam).“ Teď jsou čelenky in i pro odrostlé holčičky, ba dokonce dospělé ženy. A dokonce čím větší, tím lepší.

Začalo to pomalu. V posledních letech byly in různé aplikace ve vlasech, které byly přidržované tenkým páskem třeba kovu. Teď už jde o čelenky zvící mostní konstrukce. Vloni si takovou obří čelenku posázenou perlami vzala na křtiny prince Louise vévodkyně Kate namísto fascinátoru. Koncem loňského roku pak její variantu v trochu punkovějším provedení vyslala na molo s úplně každým modelem své jarněletní kolekce Miuccia Prada. A jak se říká v módní branži: „Když to má Prada, je to jednoznačně trend.“ Takže letos se čelenky vážně nosí.

Teď se mohou přidat i pánové, ale dámy odcházet nemusejí, protože další klobouček je určen pro obě pohlaví. Správný český výraz se pro něj hledá těžko. Otrockým překladem z angličtiny bychom mohli říct, že jde o kyblíkový klobouk.

Modelka s motýlí čelenkou

Takzvaný bucket hat je v české kotlině nejznámější jako rybářská hučka. Ostatně nejživější dětskou vzpomínku na něj mám spojenou s plukovníkem Henrym Blakem ze seriálu M. A. S. H., který ji měl ještě hezky dozdobenou peříčky a rybářskými muškami. Kyblíčky na hlavách bylo vidět opět na přehlídce Prady, ale také Christiana Diora či Burberry, velkou propagátorkou je samozřejmě módní ikona Rihanna. A také čísla mluví jasně. Online shop Asos hlásí, že meziročně stouply prodeje kloboučku o 343 procent. Také Kangol, tradiční výrobce této pokrývky hlavy chránící především před sychravým počasím, se chlubí nárůstem objednávek o 339 procent.

Přitom nejde o nějaký supermoderní výmysl. Jak řekl Stephen Jones, kloboučník, který vytvořil kyblíky právě pro Diora: „Je to jeden z nejstarších tvarů klobouků. Najdete ho třeba už ve 14. století. Je to jednoduchý a funkční tvar. Vršek vám chrání vlasy před sychravým počasím, spadená krempa pak tvář před nečasem nebo sluncem.“ Jejich současnou podobu mají na svědomí irští farmáři z počátku minulého století. Jejich hučky byly převážně z vlněné tkaniny, jako je tvíd. Díky vysokému obsahu lanolinu byly nepromokavé a díky tvaru je zas farmář celkem jednoduše nacpal do kapsy.

A pak už si žily vlastním životem. Sem tam se staly módními jako třeba v 70. letech. Protože byly praktické, přisvojily si je i armády. Mezi prvními byli Izraelci, protože jim přišly vhodné do pouštních podmínek. A teď v nich můžeme svádět boj s každodenností.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?