Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Hučky i mosty na hlavu a čelenky vpřed. Když to má Prada, je to jednoznačně trend

Punková princezna. Obří čelenky občas místo fascinátoru nosí vévodkyně Kate.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Punková princezna. Obří čelenky občas místo fascinátoru nosí vévodkyně Kate.... | foto: PRADA

Nejsem zrovna kloboukový typ, takže trendy v pokrývkách hlavy mě nechávají převážně klidným. V posledních měsících se ale prosadily dva hity takovou silou a tak výrazně mi připomněly dětství z kraje devadesátých let, že se o ně na řádkách Čekstajlu prostě musím podělit.

Začněme čistě dámami, které mají vždy přednost. Když jste byly malé holčičky, dost často vám maminky jistě říkaly: „Vezmi si čelenku, ať ti vlasy nepadají do očí (případně do jídla nebo kamkoliv jinam).“ Teď jsou čelenky in i pro odrostlé holčičky, ba dokonce dospělé ženy. A dokonce čím větší, tím lepší.

Začalo to pomalu. V posledních letech byly in různé aplikace ve vlasech, které byly přidržované tenkým páskem třeba kovu. Teď už jde o čelenky zvící mostní konstrukce. Vloni si takovou obří čelenku posázenou perlami vzala na křtiny prince Louise vévodkyně Kate namísto fascinátoru. Koncem loňského roku pak její variantu v trochu punkovějším provedení vyslala na molo s úplně každým modelem své jarněletní kolekce Miuccia Prada. A jak se říká v módní branži: „Když to má Prada, je to jednoznačně trend.“ Takže letos se čelenky vážně nosí.

Teď se mohou přidat i pánové, ale dámy odcházet nemusejí, protože další klobouček je určen pro obě pohlaví. Správný český výraz se pro něj hledá těžko. Otrockým překladem z angličtiny bychom mohli říct, že jde o kyblíkový klobouk.

Modelka s motýlí čelenkou

Takzvaný bucket hat je v české kotlině nejznámější jako rybářská hučka. Ostatně nejživější dětskou vzpomínku na něj mám spojenou s plukovníkem Henrym Blakem ze seriálu M. A. S. H., který ji měl ještě hezky dozdobenou peříčky a rybářskými muškami. Kyblíčky na hlavách bylo vidět opět na přehlídce Prady, ale také Christiana Diora či Burberry, velkou propagátorkou je samozřejmě módní ikona Rihanna. A také čísla mluví jasně. Online shop Asos hlásí, že meziročně stouply prodeje kloboučku o 343 procent. Také Kangol, tradiční výrobce této pokrývky hlavy chránící především před sychravým počasím, se chlubí nárůstem objednávek o 339 procent.

Přitom nejde o nějaký supermoderní výmysl. Jak řekl Stephen Jones, kloboučník, který vytvořil kyblíky právě pro Diora: „Je to jeden z nejstarších tvarů klobouků. Najdete ho třeba už ve 14. století. Je to jednoduchý a funkční tvar. Vršek vám chrání vlasy před sychravým počasím, spadená krempa pak tvář před nečasem nebo sluncem.“ Jejich současnou podobu mají na svědomí irští farmáři z počátku minulého století. Jejich hučky byly převážně z vlněné tkaniny, jako je tvíd. Díky vysokému obsahu lanolinu byly nepromokavé a díky tvaru je zas farmář celkem jednoduše nacpal do kapsy.

A pak už si žily vlastním životem. Sem tam se staly módními jako třeba v 70. letech. Protože byly praktické, přisvojily si je i armády. Mezi prvními byli Izraelci, protože jim přišly vhodné do pouštních podmínek. A teď v nich můžeme svádět boj s každodenností.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.