22. června 2016 6:19 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Šok jako jediný plán nevydrží. V módě to platí dvojnásobně

Lady Gaga šokovala róbou, která byla z kusů hovězího masa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lady Gaga šokovala róbou, která byla z kusů hovězího masa | foto: Reuters

Jednou z cest, jak se stát rychle slavným, je způsobit rozruch, který přitáhne pozornost. V módě to platí dvojnásob a móda je pro různé celebrity nebo spíše pseudocelebrity toužící býti těmi opravdovými rozhodně jedním z nejsnazších prostředků. Jenže šokovat v módě se vyplácí jen tehdy, pokud pak umí dotyčný či dotyčná nabídnout i něco navíc. Něco, co vydrží déle než týden titulků v lesklých časopisech.

Příkladů lze najít spousta. Dodnes je na různých webech populární záznam „šokující“ přehlídky kabelek z loňského madridského týdne módy. Jedinečné a velké pozdvižení budící na ní bylo, že kabelky na molo vynesli zcela nazí modelové.

A kabelky rozhodně ke krytí svých intimních partií nepoužívali. Co z toho, když jediné, co se vybaví většině lidí, kteří na „šokující módní show“ na internetu narazí, je, že kabelky byly bílé. Zájemci dá celkem práci dopátrat se, že show prezentovala výrobky značky Savvy.

Nahota nebo šaty více odhalující než zakrývající se ostatně jako šoková terapie používají často. Jakési tabu zcela nahých modelek na mole prolomil na přelomu desetiletí výrobce paruk Charlie Le Mindu. Jistě tak upoutal na své vlasové kreace pozornost. Pro něj ale nešlo o samoúčelné přitažení pozornosti. Slavný byl už dost. Již v té době totiž úzce spolupracoval s jinou hvězdou pracující s módním šokem – Lady Gaga.

Ona sama je ostatně dobrým příkladem toho, že kromě šoku je třeba i talent. A po šílených kreacích, jako byly šaty z masa, vesmírné oblečky inspirované mořskými ježky či tak vysoké platformy, že se z nich umělkyně bez opory a někdy i s ní řítila k zemi, se v poslední době zjevuje Lady Gaga „převlečená“ za dámu inspirovanou zlatou érou Hollywoodu. Na zájmu jí to neubralo – tvorba, kterou prezentuje, je kritiky i fanoušky nadále přijímána. A v podstatě stále na sebe strhává dost pozornosti i svým oblečením – po letech šoků jsou totiž módní kritici v „v šoku“, že Lady Gaga zase vypadala normálně. A zpěvačce to ulehčuje život, přece jen dokola vymýšlet novou bláznivinu je těžší než pro každý díl Simpsonových přijít s novým sesedáním rodinky na sedačku v úvodních titulcích.

I Češi umí šokovat

A když jsme u té nahoty, madridská přehlídka kabelek také nebyla první, která ukázala penis. To zvládl zkraje loňského roku už renomovaný návrhář Rick Owens, když na molo vyslal pány ve variacích na mnišské kutny, které měly v patřičných místech výkroje. V Česku je těch, kteří umí šokovat, pomálu. Tedy pokud chceme šok v dobrém smyslu slova a netoužíme se děsit kreací Jany Kratochvílové vtělené do mimozemské Uriel.

Kpříjemně šokující extravaganci měl vždy blízko třeba návrhář Petr Kalouda, který už na přelomu tisíciletí poslal na přehlídce pány na molo s nahým zadkem. Dnes si buduje pověst vytříbeně šokující ikony módní blogerka Ina Tina, která na sebe upozornila třeba na Plesu v opeře v róbě snad nejlepší české tvůrkyně Liběny Rochové.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky