Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Absence barev v šatníku. Nebojte se kombinovat, radí mužům módní návrhář

Pánský oblek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pánský oblek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Monochromatický šatník je zajisté elegantním za všech okolností a snadno se rozhodujete, co na sebe, neboť je “vše” kombinovatelné. Nicméně na světě existují i jiné barvy.

Ani samotná zima není oděna jen do odstínů šedi. Když se pořádně rozhlédneme, nalezneme kolem sebe - v přírodě především - celou škálu jasných čistých odstínů červené, zelené, hnědé, modré, žluté a tak dále. Proč je tedy vyřazovat z šatníku? Jak na barvy? - Doplňky a detaily.

Nabídka v obchodních domech není příliš pestrá, jedná se především o variace na antracitově černou, námořnickou modrou, šedou a bílou. Což představuje výbornou základnu pro váš šatník a jenž se dobře kombinuje s košilemi, kravatami, botami, klobouky a šperky.

Pokud nechodíte na uměleckou školu, mluvit o barvách Vám asi bude poněkud cizí. Což je samozřejmě škoda, neboť barva Vám může dodat na výrazu... beze slov. Porozumění barevnosti je základní schopností potřebné k orientaci ve Vašem šatníku. Jinými slovy odpadne Vám zkoušení všemožných kusů. K nalezení toho správného outfit(u) Vám prostě postačí otevření skříně a volba bude jasná.

Jak na barvy?

Jako již jsem zmínil na začátku - černá je klasika. Avšak ne každému černá prospívá. Někteří z nás v černé vypadají unaveně, smutně. A tak je potřeba černý oblek zjemnit, nebo se jej zcela vzdát a nahradit například tmavě modrým. Jako počáteční oživení postačí v kombinaci s košilemi ve světle modré, bílé s jemnými proužky.

Kombinace

První, kdo problematiky barevnosti vnesl světlo, byl Angličan Sir Isaac Newton v roce 1666. Díky zabedněné místnosti, slunečnímu paprsku a skleněnému hranolu zaznamenal sedm barev: červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigovou a fialovou. Nazval je spektrem. Tři základní barvy spektra, pomocí kterých se dají vyrobit všechny ostatní barvy: červená, zelená a modrofialová. Pakliže zkombinujete základní/ spektrální barvy vznikne žlutá, kyanová (odstín modré) a fuchsinová (odstín červené) a kombinací všech tří barev získáme bílou.

Jak vnímáme barvy popsali německý jezuita Christoph Scheiner, český vědec Jan Evangelista Purkyně a také britský fyzik, lékař a egyptolog Thomas Young. Barvy mají vliv na náš organismus: tak zvané teplé barvy (červená, oranžová a žlutá) nás vybízejí k činnosti. Naopak studené barvy (zelená a modrá) nás uklidňují. Záleží také na našich osobních asociacích spojených a danými barvami.

Pánský oblek (ilustrační foto)

I když rozumíte teorii barev a barevnému spektru, ještě to neznamená, že barvy umíte kombinovat a nebudete vypadat jako velikonoční pomláska, nebo vánoční stromeček. Je dobré si uvědomit, která barva je dominantní (oblek, košile) a která dokreslující (kravata, kapesníček, šperky a jiné doplňky). Vždy mějte na paměti vazby dané barevné kombinace. Velké plochy jsou plátnem, základním pilířem, nemusí však být nositelem sdělení. Příklad: šedý/ tmavě modrý oblek vyjadřuje neutrální postavení, pozornost se přenese na doplňky jako rám brýlí, manžetové knoflíčky, kravata a tak dále. Můžete tak upoutat potřebnou pozornost a nebo naopak zůstat v povzdálí.

Barevné kombinace v modré tónině: Všeobecně modrá je považována za mladistvou a svěží. Neutrální formální vzhled bude “tón v tónu” neboli odstíny modré. Pokud chcete upoutat pozornost, kombinujte ji s hnědou a oranžovou.

Na živosti Vám dodají kravaty a kapesníčky vybíráme v barevné tónině košile nebo v kontrastních barvách. Nosíte-li kravatu i kapesníček - nikdy by neměly být stejné, vždy odlišné. Na druhou stranu pánské šperky by vždy měli držet “barvu” - vše ve stříbrné, zlaté, bronzové a tak dále. Náročná bude práce s koženými doplňky jako jsou kufříky a tašky, málokdo si pořídí tyto doplňky v různých barvách. A tak mějte na paměti, že hnědá kůže jde dobře s modrými barvami, neutrální barvy poté s černou. V dané barvě si pořiďte boty, pásek, peněženku a tašku.

Barevná etiketa

Jasné barvy se hodí spíše pro volnočasové aktivity, ne všichni je umíme nosit kdykoli a kdekoli. Pro formální události bych volil tlumenější kombinace tedy obleky v šedé, tmavě modré, dále košile v světlých odstínech šedé, modré a samozřejmě bílá v kombinaci s jemnými proužky. Business outfit můžete oživit kabátem v barvě garnet (tmavě červená), šálou, kloboukem, rukavicemi a taškou. Každodenní pracovní oděv můžete zpestřit vzorovanější košilí, nebo kravatou. Opravdu není nutné být v profesionální obchodní sféře příliš kreativní.

Barevnou kreativitu uplatníte v sociálním prostředí, kde trocha excentrismu a výstřednosti, má-li smysl, neuškodí a především dodá vám energii a výraz. V podstatě jasnější barvy - velmi uvolněné a přátelské prostředí, tón v tónu a tlumenější barvy značí formální příležitosti.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

J. Tachovský Teda jejich starosti na mou hlavu. 17:05 24.2.2017