Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Absence barev v šatníku. Nebojte se kombinovat, radí mužům módní návrhář

Design

  6:28
Monochromatický šatník je zajisté elegantním za všech okolností a snadno se rozhodujete, co na sebe, neboť je “vše” kombinovatelné. Nicméně na světě existují i jiné barvy.

Pánský oblek (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ani samotná zima není oděna jen do odstínů šedi. Když se pořádně rozhlédneme, nalezneme kolem sebe - v přírodě především - celou škálu jasných čistých odstínů červené, zelené, hnědé, modré, žluté a tak dále. Proč je tedy vyřazovat z šatníku? Jak na barvy? - Doplňky a detaily.

Nabídka v obchodních domech není příliš pestrá, jedná se především o variace na antracitově černou, námořnickou modrou, šedou a bílou. Což představuje výbornou základnu pro váš šatník a jenž se dobře kombinuje s košilemi, kravatami, botami, klobouky a šperky.

Pokud nechodíte na uměleckou školu, mluvit o barvách Vám asi bude poněkud cizí. Což je samozřejmě škoda, neboť barva Vám může dodat na výrazu... beze slov. Porozumění barevnosti je základní schopností potřebné k orientaci ve Vašem šatníku. Jinými slovy odpadne Vám zkoušení všemožných kusů. K nalezení toho správného outfit(u) Vám prostě postačí otevření skříně a volba bude jasná.

Jak na barvy?

Jako již jsem zmínil na začátku - černá je klasika. Avšak ne každému černá prospívá. Někteří z nás v černé vypadají unaveně, smutně. A tak je potřeba černý oblek zjemnit, nebo se jej zcela vzdát a nahradit například tmavě modrým. Jako počáteční oživení postačí v kombinaci s košilemi ve světle modré, bílé s jemnými proužky.

Kombinace

První, kdo problematiky barevnosti vnesl světlo, byl Angličan Sir Isaac Newton v roce 1666. Díky zabedněné místnosti, slunečnímu paprsku a skleněnému hranolu zaznamenal sedm barev: červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigovou a fialovou. Nazval je spektrem. Tři základní barvy spektra, pomocí kterých se dají vyrobit všechny ostatní barvy: červená, zelená a modrofialová. Pakliže zkombinujete základní/ spektrální barvy vznikne žlutá, kyanová (odstín modré) a fuchsinová (odstín červené) a kombinací všech tří barev získáme bílou.

Jak vnímáme barvy popsali německý jezuita Christoph Scheiner, český vědec Jan Evangelista Purkyně a také britský fyzik, lékař a egyptolog Thomas Young. Barvy mají vliv na náš organismus: tak zvané teplé barvy (červená, oranžová a žlutá) nás vybízejí k činnosti. Naopak studené barvy (zelená a modrá) nás uklidňují. Záleží také na našich osobních asociacích spojených a danými barvami.

Pánský oblek (ilustrační foto)

I když rozumíte teorii barev a barevnému spektru, ještě to neznamená, že barvy umíte kombinovat a nebudete vypadat jako velikonoční pomláska, nebo vánoční stromeček. Je dobré si uvědomit, která barva je dominantní (oblek, košile) a která dokreslující (kravata, kapesníček, šperky a jiné doplňky). Vždy mějte na paměti vazby dané barevné kombinace. Velké plochy jsou plátnem, základním pilířem, nemusí však být nositelem sdělení. Příklad: šedý/ tmavě modrý oblek vyjadřuje neutrální postavení, pozornost se přenese na doplňky jako rám brýlí, manžetové knoflíčky, kravata a tak dále. Můžete tak upoutat potřebnou pozornost a nebo naopak zůstat v povzdálí.

Barevné kombinace v modré tónině: Všeobecně modrá je považována za mladistvou a svěží. Neutrální formální vzhled bude “tón v tónu” neboli odstíny modré. Pokud chcete upoutat pozornost, kombinujte ji s hnědou a oranžovou.

Na živosti Vám dodají kravaty a kapesníčky vybíráme v barevné tónině košile nebo v kontrastních barvách. Nosíte-li kravatu i kapesníček - nikdy by neměly být stejné, vždy odlišné. Na druhou stranu pánské šperky by vždy měli držet “barvu” - vše ve stříbrné, zlaté, bronzové a tak dále. Náročná bude práce s koženými doplňky jako jsou kufříky a tašky, málokdo si pořídí tyto doplňky v různých barvách. A tak mějte na paměti, že hnědá kůže jde dobře s modrými barvami, neutrální barvy poté s černou. V dané barvě si pořiďte boty, pásek, peněženku a tašku.

Barevná etiketa

Jasné barvy se hodí spíše pro volnočasové aktivity, ne všichni je umíme nosit kdykoli a kdekoli. Pro formální události bych volil tlumenější kombinace tedy obleky v šedé, tmavě modré, dále košile v světlých odstínech šedé, modré a samozřejmě bílá v kombinaci s jemnými proužky. Business outfit můžete oživit kabátem v barvě garnet (tmavě červená), šálou, kloboukem, rukavicemi a taškou. Každodenní pracovní oděv můžete zpestřit vzorovanější košilí, nebo kravatou. Opravdu není nutné být v profesionální obchodní sféře příliš kreativní.

Barevnou kreativitu uplatníte v sociálním prostředí, kde trocha excentrismu a výstřednosti, má-li smysl, neuškodí a především dodá vám energii a výraz. V podstatě jasnější barvy - velmi uvolněné a přátelské prostředí, tón v tónu a tlumenější barvy značí formální příležitosti.

Autor: