Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kombinace vzorů. Jak přivítat jaro a nevypadat jak velikonoční vejce, radí mužům návrhář

Design

  6:00
Blíží se konec zimy a s ním roste znechucení z odstínů šedi a na síle nabírá touha po rozmanitosti, barevnosti a novosti. Přestávají nás bavit jednobarevné kombinace tak jako tón v tónu, lákají nás vzory a hravost. Přichází jaro, kdy se celá příroda obleče do nového hávu. Obdobné tendence máme i my lidé.

Jak kombinovat barvy? foto: Lidovky.cz

V současné době se na trhu objevují různorodé potisky a vzory - od klasických až po ty divoké zvířecí. V mixování vzorů je mistrem na příklad Angela Missoni, Paul Smith, FENDI a KENZO. Pokud se rozhodneme pustit naši fantazii a nechat se unést, měli bychom se vyvarovat nenasytnosti, přece nechceme vypadat jako velikonoční vajíčko a již vůbec nepomýšlíme na návrat 80. let a havajských košilí. Jak tedy zacházet se vzory?

Vzory přidají našemu oblečení na výrazu a rozměru. Vždy myslete na strukturu a střih oděvu. Inspiraci hledejte především u Britů - vyhněte se denimovým kalhotům, zvolte spíše chinos, polobotky a sako. Začněte s klasickými vzory, mezi ně řadíme proužky, kostky a puntíky. Co se kostek týče - zapomeňte na velké kovbojské vzory, nejsme na divokém západě. Jde nám o klasický look s extra dávkou šarmu. Co se velikosti vzorů týče, u puntíků a proužků platí to samé, co u kostek, menší rovná se lepší. Nebo-li vyvarujte se velkých puntíků a tlustých proužků.

Květinové vzory

Když kvete celá příroda, proč nekvést také? Doplňky jako kravaty, kapesníčky jsou vhodné především na jaře a v létě, ideální pro příležitosti jako svatby. Květiny náš zjev zjemňují, neznamená to však, že nás zženšťují! Květinové košile již dávno ztratily karnevalový nádech. Vzory a barvy jsou mnohem jemnější. Jsou vhodné především na denní neformální nošení. Pokud na sebe opravdu chcete přitáhnout pozornost, poohlédněte se po trendy květinovém saku (s částečným květinovým potiskem) - nezapomínejte však, že se nic nesmí přehánět. Vyhněte se plážovým košilím s orchidejemi.

Leo Macenauer

Leo Macenauer pochází z rodiny s krejčovskou tradicí, již jeho dědeček byl ředitelem OP Prostějov. Jeho specializací je pánská móda, absolvoval stáže u Calvina Kleina či v Londýně u známého krejčího Charlieho Allena. Kromě vlastních kolekcí spolupracuje s předními firmami jako například s Festkou.

Leo Macenauer

Paisley motive je ideálním pro doplňky - kravaty, kapesníčky, šály, ponožky. Košile s tímto vzorem vyžaduje minimalismus kolem, buďte velmi opatrní při výběru svetru, saka, kalhot, kabátu, kravaty.

Zvířecí vzory jsou určeny především pro lvy salónů. Pakliže volíte vzorované doplňky, mějte na paměti, že by neměly být stejného vzoru! Ničíte tím nápaditost. Co se kombinování vzorů týče, zachovávejte barevnou paletu, oděv by měl působit decentně. Vyzvedněte jednu barvu jako ústřední a do té slaďte oblečení (od ponožek až po kapesník). Kombinovat můžete proužky s proužky, puntíky s jednobarevnými doplňky či většími/ menšími puntíky (zde záleží na odvaze a celkové ucelenosti). Drobná kostka snese i proužek, či paisley vzor. Obecně platí, že menší vzory se lépe kombinují a působí elegantněji než motivy velikostně výraznější.

Škála barevnosti: nejméně zastoupená barva na vzorované kravatě se stane hlavní barvou košile (tmavě modrá kravata se světlým proužkem značí světle modrou košili). Nejvýraznější barva na kravatě doplňuje zbytek outfitu (tmavě modrá kravata se světlým proužkem značí oblek, kalhoty, kabát, sako laděné do tmavě modré). Kombinujte barvy, které se navzájem doplňují.

Kouzlo vrstvení: začneme od košile - zvolte s jemným vzorem, další vrstva (kravata) bude mít větší vzor a intenzivnější barvu, šála bude ještě výraznější kostky a sytosti barvy, kabát bude může být jednobarevný, a nebo s hutnějším vzorem. Tímto způsobem můžete nosit kombinaci více vzorů a barev (v dané škále).

Muž by měl vždy následovat jedno pravidlo “nevypadat příliš perfektně”. Mistři tohoto umění “sprezzatura” jsou Italové, doporučené čtení Baldassare Castiglione “The Book of the Courtier”. Pravidla jsou od toho, abychom je tu a tam lehce porušili. Avšak nejdříve by se nám tato pravidla měla zapsat pod kůži.

Autor: