Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sako vybírejte pečlivě. Jako kdybyste kupovali vůz, radí mužům návrhář

Design

  6:16
Padnoucí sako je základ šatníku. Sako neznamená oblek! Samotný kus z páru obleku můžete úspěšně kombinovat s dalšími kalhotami a doplňky. Nejedná se o vyjádření módního postoje. Sako představuje investici, která se vyplatí, ať již stoupáte v sociálním žebříku výše či zdůrazňujete postavení, nebo čas od času vyjdete do města, na večeři v doprovodu půvabnější osoby.

Jak vybrat sako? foto: Leo Macenauer

Jak postupovat při výběru tak důležitého kousku oblečení? Stejně, jako při koupi nového auta - značka, velikost, barva, výbava - na všem záleží. Je pravděpodobné, že najdete svůj styl a budete jej nosit každý den.

Jak poznat kvalitní sako?

Začněte u materiálu. Přírodní materiály jako vlna, kašmír a hedvábí se o vaše pohodlí postarají bez problémů po celý den. Kdo by chtěl být spoutaný něčím tak umělým, jako je polyester? Snad jen milovníci sauny a skleníků. Zastavte se u knoflíků, uvědomte si, jak se plast chová při proměnlivém počasí a navíc přičtěte práci čistírny - brzy se zlomí, zoškliví, tedy zvolte ty ze želvího krunýře, rohoviny nebo třeba smaltované.

Podšívka je dalším znamením kvality. Ideální, avšak nejnáročnější na péči je hedvábí, proto raději zvolte curpo, nebo viskózu. Nebudete mít strach, že se vám na saku po čištění objeví záhyby, nebo se vám dokonce srazí. A ruku na srdce, vy sami zřejmě dáte přednost pohodlí před přehnanou starostlivostí o formu vašeho saka.

Leo Macenauer

Leo Macenauer pochází z rodiny s krejčovskou tradicí, již jeho dědeček byl ředitelem OP Prostějov. Jeho specializací je pánská móda, absolvoval stáže u Calvina Kleina či v Londýně u známého krejčího Charlieho Allena. Kromě vlastních kolekcí spolupracuje s předními firmami jako například s Festkou.

Leo Macenauer

Pokud vaše práce vyžaduje každodenní nošení saka, doporučuji mít minimálně dva tři kousky v šatníku. Můžete je střídat a vydrží vám alespoň pár let (stejně jako auto). Patříte-li mezi ty, co jsou nuceni třikrát do roka vyjít ve společenském oděvu, zde bych se přimlouval za návštěvu krejčího, který vám ušije sako, či oblek na míru. Pokud se bude jednat pouze o jeden kousek, pak samozřejmě v tmavých barvách, kvalitních materiálech a klasického nadčasového stylu.

Barevnosti saka se meze nekladou. Vždy však mějte na mysli, jakým oblečením disponujete. Hráškově zelené sako nebude asi tím pravým dodatkem osobnosti pro 87 % populace. Pokud chodíte především v denimových a černých kalhotách, pořiďte si sako v odstínech šedi, vytvoříte tak příjemný kontrast. Jestliže se spíše pohybujete v šedých kalhotách, nebo námořnické modré, jděte do tmavě modrého saka. V podstatě bych doporučil dvě barvy: šedou a tmavě modrou.

Co se provedení týče, dvouřadé sako je více formální, tedy je nezbytně nutné jej v takovém stylu i nosit. Navíc dvě linie knoflíků dodávají na objemu. Jako první sako je rozumné si pořídit jednořadé.

Jak kombinovat barvy?

Jakmile zjistíte, co chcete, máte vyhráno. Sako je opravdu univerzálním kouskem ve vašem šatníku. Je kombinovatelné pro jakoukoliv situaci, s kravatou a košilí si odbudete práci, sundáte kravatu, kalhoty vyměníte za chinos a můžete na večeři, BBQ a zábavou ve městě. Nemusím zdůrazňovat, že sako vám pomůže schovat rostoucí spokojenost. Vrstvení má svoje kouzlo i opodstatnění.

Sako je opravdu investice, pokud vaše finanční situace neumožňuje hýřivost, o to spíše byste měli ke krejčímu. Neboť nic nevypadá levněji než dostupné sako. Jakmile se na takovémto kousku snažíte ušetřit, výdaj si vlastně zdvojnásobíte.

Jak se sakem zacházet? Existuje pár pravidel: sako si sundávat (v kanceláři, autě, při cestování) a věšet na ramínko, nebo alespoň na věšák. Do čistírny nosit maximálně jednou za rok, na běžnou údržbu stačí napařovací žehlička. Pára srovná pomačkané a odstraní nežádoucí vůně.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...