28. listopadu 2017 6:14 Lidovky.cz > Relax > Design

Blahnik v dětství vyráběl boty pro ještěrky z obalů od bonbonů

Koncem 90. let začal vysílat kultovní Sex ve městě, jehož hlavní hrdinka v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncem 90. let začal vysílat kultovní Sex ve městě, jehož hlavní hrdinka v... | foto: Shutterstock

SANTA CRUZ DE LA PALMA/PRAHA Jemně zdobené boty s ostrou špičkou a nejtenčí patou z dílny Manola Blahnika jsou volbou slavných pro nejdůležitější události. Společná je jim elegance, subtilní detaily a špičkové řemeslo.

Blahnik se inspiruje uměním i architekturou, boty nejen navrhuje, ale i sám vyrábí. Jeho zářivě barevné modely mohli nedávno obdivovat i návštěvníci výstavy v pražském Muzeu Kampa. Slavný švec oslaví v pondělí pětasedmdesátiny.

Blahnikovy pracovní postupy se neliší od sochaře či malíře. Potřeba vytvořit botě kromě fešného zevnějšku i solidní konstrukci jej přiměla studovat architektonická díla, oslovily ho tvary barokní, ale i moderní stavby. Ve výběru barev se zase hlásí k obrazům španělských mistrů, jako byl Francisco Goya, i k moderním dílům 20. století - Picassovi, Matissovi a dalším.

Desítky křišťálů Preciosa zdobí každou ze spon české limitované edice...
Pusťte si jeden dva díly Sexu ve městě a Carrie Bradshawová (na snímku v podání...

Další inspirace k němu prý přichází spontánně, při chůzi nebo ve snech. A inspirují jej prý i určité zážitky nebo ženy. Jedinečnost Blahnikovy obuvi spočívá i v pestrosti užitých materiálů. Vztah k exotickým textiliím, jemné krajce a elegantní výšivce získal od své matky, která si nechávala šít šaty v Madridu a Paříži, a své boty si šila sama.

Blahnik dnes tvoří z kůže, dřeva, textilií, kovu a plastu. A mnoho textilií, které používá, je samo o sobě uměleckými díly.

Též vyvinul svůj vlastní způsob tvorby obuvi skrze skici na papíře. Kresba je přitom pro něj zcela samozřejmá věc. „Jediné věci, které jsem se nikdy nemusel učit, bylo držet tužku a plavat. Oboje přišlo přirozeně, téměř od narození,“ prozradil.

Už jako dítě tvořil náčrty a akvarely. Narodil se roku 1942 na Kanárských ostrovech českému otci (svého času provozoval v Praze lékárnu) a španělské matce. Jejich „Manolíček“ vyrůstal obklopen krásami tamní přírody, které později využil v tvorbě. A první botičky vyráběl prý pro psy a ještěrky: „Většinou jsem je obouval do pozlátek od sladkostí,“ řekl.

Podle přání rodičů z něj měl být diplomat, poslali jej proto studovat do Ženevy politické vědy a práva. Již po prvním semestru ale přešel na studium umění a architektury.

Později jej v Londýně, kde studoval angličtinu, představili tehdejší editorce amerického Vogueu Dianě Vreelandové. Když jí ukázal svoje módní náčrtky, řekla mu: „Ty máš cit pro detail. Měl by ses zaměřit na něco, kde to můžeš uplatnit. Začni dělat boty.“ Blahnikovu nezvyklou obuv svět zaregistroval během módní přehlídky v roce 1972. To už měl Manolo za sebou rok spolupráce s Ossie Clarkem, v té době nejznámějším londýnským návrhářem, jehož zmíněnou přehlídku Blahnik kompletně obul.

Jeho dvojice zelených sandálů na výstavě byla protkána břečťanem a třešněmi, další jeho oblíbené botanické motivy a ornamenty zahrnují růže a sedmikrásky, jahody a třešně, palmové listy a kaktusové ostny.

První butik

Na začátku 70. let, v období těžké platformové obuvi, šel takto ihned proti převládající módě, vrátil se ke štíhlým vysokým podpatkům, k botám s jemným a originálním ornamentem. V roce 1973 si už otevřel svůj první butik v londýnské čtvrti Chelsea. A v roce 2003 se stal prvním návrhářem módní obuvi, kterému byla věnována výstava - v londýnském Muzeu designu.

Na konci 90. let odstartoval americký seriál Sex ve městě, jehož hlavní hrdinka Carrie Bradshawová je na Blahnikových botách doslova závislá, další blahnikovský boom - jeho boty si začaly kupovat i obyčejné Američanky.

Fascinující modely Blahnik jsou dnes vyráběny v několika malých italských továrnách, kde si stále uchovávají staré tradice ruční výroby. Blahnik osobně dohlíží na všechny aspekty výroby.

A jejich záměrnou exkluzivitu dokládá i citát slavného ševce: „Miluji ty momenty, kdy žena chodí v botách na podpatku, a dokonce i když je to jen na pár vteřin, cítí se jinak, výjimečná.“ Jitka Bojanovská rmi

ČTK

Najdete na Lidovky.cz