4. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Češi bodují s designem skla, student nadchl Evropu svými sklenicemi

Sklenice z Kvitovy kolekce Sphere. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklenice z Kvitovy kolekce Sphere. | foto: UMPRUM

PRAHA Česko opět potvrzuje, že je sklářskou velmocí. Prestižní ocenění za design totiž dostal v Německu student pražské UMPRUM Roman Kvita. Jeho kolekce sklenic a mísy nazvaná Sphere získala ocenění Bayerischer staatspreis 2014 na přehlídce Exempla.

Cenu uděluje bavorské ministerstvo pro vědu a technologie od roku 1987 a to vždy za nejlepší designérské počiny v rámci celé Evropy. Roman Kvita se designu věnuje na pražské UMPRUM, kde ho v ateliéru vede Michal Froněk a Jan Němeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Německou porotu zaujal spoluprací s bavorskou sklářskou firmou Nachtmann, která je tradičním výrobcem sklářského designu s dvousetletou tradicí. V loňském roce zahájila společnost Nachtmann spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou.

Vedení společnosti tehdy vybralo ze studentů právě Kvitu, který jel posléze svou kolekci prezentovat na jarní veletrh Internationale Handwerkmesse Munich, jejíž součástí je přehlídka i Exempla.

Roman Kvita z pražské UMPRUM se svou oceněnou kolekcí Sphere.

Roman Kvita z pražské UMPRUM se svou oceněnou kolekcí Sphere.

„Mým cílem bylo propojit tradici a kvalitu ručně vyráběného skla s precizností a možnostmi skla lisovaného,“ vysvětlil student.

Roman Kvita navazuje na legendární sklářské designéry Františka Víznera, Rudolfa Jurnikla, Jiří Zejmona a Jiřího Brabce, díky kterým má české sklo ve světě tak dobrý zvuk. Odkaz jejich sochařského přístupu k řemeslu je patrný i v právě oceněné kolekci Sphere.

tohTomáš Holý
j. kříž velmi pěkné bravo 21:28 4.4.2014