Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Česká móda opět míří do Maastrichtu. Představuje se na festivalu Fashionclash

Zuzana Hartlová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Hartlová | foto: Michal Ureš

Na přelomu června a července se můžete v nizozemském Maastrichtu potkat i s českými návrhářkami – pokud navštívíte populární mezinárodní festival módy a módního designu Fashionclash. Koná se již podeváté a mezi 150 účastníky z více jak 25 zemí nechybí ani letos zástupci české módy a designu. Tento rok se zde prezentují Michaela Čapková, Zuzana Hartlová a Eva Růžičková. Letošní ročník má téma „Fashion Makes Sense“ – Móda má smysl.

Tato unikátní multioborová platforma nabízí od počátku své existence prostor pro setkání mladých, začínajících tvůrců ze všech odvětví: od textilního designu přes šperky či doplňky až po fotografii, film, divadlo a tanec. Hlavním cílem Fashionclashe je objevit a propojit talent, různé disciplíny, kulturu, užít si Maastrichtu jako města módy a oslovit co nejširší publikum.

Plakát k mezinárodnímu festivalu módy a módního designu Fashionclash

Vstup na festivalový program je zdarma, zpoplatněné jsou pouze módní přehlídky. Nabídka je obrovská - výstavy, divadelní a taneční představení, masterclasses, workshopy, přednášky a talk-shows o módě, a nezapomíná se ani na projekty se sociálně-ekonomickým podtextem. Stále větší důraz se klade na udržitelnost zdrojů, životní prostředí a otázku etiky. Platforma Fashionclash dokazuje, že móda a umění mohou přispívat do aktuální debaty o roli módy v naší společnosti. Téma letošního ročníku je „Fashion Makes Sense“ (Móda má smysl).

Mezi 150 účastníky z více jak 25 zemí jsou již tradičně i zástupci české módy a designu. Na festivalu se představí Michaela Čapková, Zuzana Hartlová a Eva Růžičková. Tyto tři návrhářky si osobně vybrali zástupci Fashionclashe na loňském designSUPERMARKETu. Spolupráce mezi těmito dvěma festivaly trvá již několik let a díky tomu mají vybraní účastníci na obou festivalech recipročně bezplatnou účast.

Michaela Čapková
Eva Růžičková

Účast českých návrhářek na festivalu Fashionclash je možná i díky podpoře Českého centra v Nizozemsku, které s tímto festivalem spolupracuje od roku 2015. „Pomáháme zviditelňovat talentované české umělce a zvyšovat povědomí o českém návrhářství a módě. Účast na přehlídce je pro designéry jedinečnou příležitostí ukázat, co umějí. Tradičně vysoce se hodnotí řemeslné zpracování, originalita a smysl pro detail. Festival má skvělou neformální atmosféru a poskytuje mimořádnou příležitost pro setkávání s tvůrci z jiných zemí a načerpání zkušeností a jejich výměnu“, říká Hana Schenková z Českého centra v Rotterdamu.

Kdo reprezentuje českou módu?

Michaela Čapková vystudovala Ateliér Design oděvu a obuvi na UMPRUM pod vedením Liběny Rochové. Na festivalu představí na přehlídkovém molu svou novou kolekci SOULMATES. Hlavní inspirací k vytvoření sedmi dámských a pánských pláštěnek z PVC byl dialog mezi oděvním objektem a produktovým designem, neboli volná interpretace nafukovacích hraček Libuše Niklové z šedesátých let a dalších produktů továrny Fatra Napajedla do oděvní kolekce na pomezí „fashion art“. Kolekci doplňuje sedm párů bílých neoprenových tenisek, které podle návrhů Michaely Čapkové ručně vyrobili v obuvnické továrně Baťa v Dolním Němčí. V kolekci Michaely se odráží také filozofie italského výtvarného hnutí Alchymia a Memphis. Přehlídka na Fashionclashi bude jejím prvním zahraničním sólovým vystoupením, návrhářka se ale již v zahraničí představila několikrát: společně s Liběnou Rochovou prezentovala projekty „Ikonická Recyklace a Japonsko - klidná síla“ v Tokiu, New Yorku, Vídni a Hamburku. Naposled se její kolekce HOODIEMONKS představila v zahraničí během únorové týdenní výstavy International Fashion Showcase v Londýně.

Eva Růžičková je absolventka pražské UMPRUM ateliéru K. O. V. (Koncept-Objev-Význam) pod vedením Evy Eisler. V roce 2013 a 2016 byla nominována na Ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. Na festivalu Fashionclash předvede svou nejnovější kolekci šperků pod názvem Výšky a hlubiny, která představuje dva opačné světy - rostlé, košaté prsteny a klidné, haptické (dotykové) brože. Eva Růžičková ke svým osobitým a netradičním objektům, u kterých klade důraz na materiál a precizní zpracování, dodává: „Pracuji s principy rovnováhy mezi hmotou a duchovnem, pohybem a klidem. Chtěla bych ve své práci obsáhnout tyto, pro mě vždy důležité principy – vznik, růst, rovnováha, tělesnost a cit“.

Módní návrhářka a architektka Zuzana Hartlová přiváží do Maastrichtu svou značku Soolista, konkrétně nejnovější letní modely kolekce Dekor, která zpracovává téma dekoru i klasickou českou paličkovanou krajku. Celá kolekce se drží zásad minimalismu, v barevné paletě převládá černá, doplněná několika modely v popelavém tónu. Tvarově výrazné střihy dávají vyniknout špičkovým přírodním materiálům. K vidění budou i nejzajímavější modely z předchozích kolekcí Free Movement a Souvislosti. Zuzana se ve své tvorbě zaměřuje zejména na atypický design dámských a pánských košilí pro všechny příležitosti, ale nechybí ani halenky, svetry, kabáty nebo bundy. Svou novou kolekci, jejíž tváří je i devadesátiletá herečka Zdeňka Procházková, komentuje autorka Zuzana Hartlová: „Souhra minimalistické módy a zdobného prvku v podobě paličkované krajky byla pro mě výzvou. Použila jsem krajku tam, kde to nečekáte, včetně pánských modelů. Kolekce Dekor není jen pro mladé a paní Procházková v roli modelky dala focení šmrnc, eleganci a netradiční náboj. Je to krásná, energická žena a spolupráce s ní byla pro nás všechny inspirující.“

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!