Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Od funkčnosti ke stylu a klasice. Jak vybrat pánskou košili, radí módní návrhář

Design

  6:59
Košile zažívá renezanci v šatníku muže. Od čistě funkčního užití, z historického hlediska, nabírá na vážnosti i stylovosti. Nejde pouze o to, košile může být považována za určující prvek outfitu.

Pánská košile (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tak jako rozpoznáte „hipstra“ na něčem připomínající “cafe racer” od pravého motorkáře na BMW (pozor pořádném opravdovém BMW, co si pravděpodobně zakoupil ještě před tím, než měl děti). Tak rozeznáte opravdového muže od trendu módní sezóny.

Pomineme veškeré výstřelky módy včetně havajských košilí, o těch již bylo řečeno vše a soustřeďme se na klasiku a styl. Klíčovým kusem ve vašem šatníku bude bílá košile - její použití je až neuvěřitelně široké: od formálních událostí až po každodenní nošení. Jedná se o jeden z nej(doplňte si hodící) artiklů - je to prostě jiný rozměr. Avšak zpět na počátek.

Leo Macenauer

Leo Macenauer pochází z rodiny s krejčovskou tradicí, již jeho dědeček byl ředitelem OP Prostějov. Jeho specializací je pánská móda, absolvoval stáže u Calvina Kleina či v Londýně u známého krejčího Charlieho Allena. Kromě vlastních kolekcí spolupracuje s předními firmami jako například s Festkou.

Leo Macenauer

Materiál je důležitý. Pro váš komfort a spokojenost by měl být 100% přírodní, tedy bavlna, vlna, len a mix vyjmenovaných. Bavlna z Glynn County (Sea Island) a egyptská jsou považovány za ty nejvyšší kvality, kvůli délce a kvalitě vlákna a příze. Což nás přivádí k “non-iron” košilím, materiál je chemicky upraven, tedy ony přirozené kvality přírodního materiálu jsou drasticky sníženy! Sice nemusíte žehlit, avšak v průměru po 20 praních je košile zničená. Zapomeňte na zjednodušení si života, to co přetrvává věky, je prostě náročnější na údržbu.

Materiál vybírejte dle počasí a sezóny. Zajisté vám poradí váš krejčí. To je oč tu běží - zamyslet se nad tím, zdali si kupujete košili v obchodě “ready-to-wear”, bestspoke, nebo si ji necháte ušít na míru. Výhody posledně jmenovaného nemusím vyzvedávat. Nicméně, vždy jde o takzvaně perfektně padnoucí část vašeho šatníku. Můžete si vybrat, co se vám líbí a cítíte se dobře: klasický, moderní, zúžení a skinny střih. Klasický střih si pravděpodobně pamatujete, že nosil váš dědeček - jedná se o volnější variantu s dostatkem prostoru pro pohyb. Moderní střih znamená něco mezi klasickým a zúženým je tedy kombinací toho nejlepšího z obou, budete se cítit komfortně a přitom vypadat hubenější, a když si sundáte sako, stále budete vypadat upraveně. Zúžený a skinny/ super skinny střih je určen především pro mladé muže, velmi hubené, mladé muže. Jde-li vám o klasický styl, vyhněte se zúženým střihům.

Pánská košile (ilustrační foto)

Základní orientace v košilích - jak rozpoznat jejich použití. V první řadě jde o detaily, jako například kapsy. Všeobecně platí, žádná kapsa se rovná formálnější kus. Jedna kapsa značí neformální příležitosti a dvě kapsy jsou zcela volnočasové. Jen pro upřesnění military, safari a western budou mít vždy dvě kapsy.

Bílá, světle modrá a šedá

Límeček rozhodně představuje jeden z nejdůležitějších detailů vaší košile. Snad s nadsázkou o vás vypoví vše. Základní rozdělení je vytušitelné: americká (pohodlná a funkční)/ evropská (klasická elegance) tradice. Na příklad “button-down” je typický americký styl, který pochází z 19. století a vznik mu dalo pólo. Knoflíčky na límečku, které zamezují obracení límečku vzhůru k obličeji není evropským stylem příliš akceptován. Evropské klasické límečky nikdy nejsou příliš úzké, široké, dlouhé, či krátké. Jsou jednoduše nadčasové až jednoduché.

Budeme-li se zamýšlet dále, dostaneme se ke knoflíčkům. Knoflíčky, či manžetové knoflíčky? Pakliže pokládáte tento doplněk jako jeden ze základních pánských šperků - není o čem pochybovat. Navíc pokud nosíte oblek složený ze tří částí nebo smoking - manžetové knoflíčky jsou nutností! Opravdu, vzpomeňte si na Jamese Bonda (především v podání Seana Conneryho). O barevných kombinacích bylo řečeno mnohé - jednoduše: bílá, světle modrá (jemné vzory), šedá jsou základem. Pak již záleží na počtu vlastněných košil a jejich nositelnosti.

Autor: