Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čisticí prostředky i konce

Design

  10:51
Půvabná mladá žena pohladí pohledem naleštěnou a bezprašnou komodu a francouzským oknem vyjde do zahrady plné bujnosti, ptačího štěbotu a dovádivých výskoků pstruhů duhových v průzračném jezírku. Krása.

Herec Tomáš Hanák. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jenže jestli má paninka doma tak dokonale uklizeno, pstruzi možná melou z posledního a flóra chřadne - ano, vinou čisticích prostředků! Ty se, jak známo, dostávají do vzduchu, půdy a hlavně s vodou přes čistírny odpadních vod do potoků, řek, jezer a tak dále.

Záchranou světa by mohl být zákaz uklízení a nastolení všeobecného, zdravého nepořádku - tzv. globálního bordelu. Jenže ten už tady je - a přesto se uklízí, čistí a pere zuřivě dál. Pokud vám ale neleží na srdci, aby bělice byly ještě bělejší a nedržela se jim na šupinách špína, existuje pár možností, jak uklízet a nezamazat přitom planetu: zredukujte desítky svých chemických pomocníků na pár nejnutnějších, označených jako „ekologicky šetrný výrobek“, nejlépe koncentrovaných, bez chloru a jeho sloučenin. A kupte si nějaké nové hadry.

Třeba dezinfekce - ten charakteristický nemocniční zápach, který je snad ještě horší než kdejaká infekce. Přestože je prý dezinfekce - pokud uklízíme pravidelně - zcela zbytečná, dodnes si miliony lidí pravidelně proměňují svá obydlí v lazarety. A zažraný zápach pak přebíjejí jablečným sprejem.

Mr. Svallovec.Spreje - taky máte vzadu za záchodovou mísou „záchrannou“ LUČNÍ ROMANCI? Tak už asi víte, že když se spojí s pachem lidských zplodin, vzniká něco ještě strašnějšího než původní „ostuda“ - a přitom by stačilo pár kapek přírodní vonné esence. Jak jednoduché. Jenže pak spatřím leták s 1000x zvětšeným snímkem roztoče! Uááá! A zvětšená rybenka! Nadrybenka! Thriller! A už držím Mr. Svallovce a kropím dům plošně, zatímco Mr. Ocet je na ocet - přestože by leccos zvládl stejně dobře. A kyselina citronová nemlich tak. Jenže reklamu, v níž smyslný ženský hlas našeptává „Ocet. Aby bylo kam se vracet...“, jsem bohužel ještě neviděl. (No, ten slogan není nic moc...)

Nádobí. Myčka prý šetří vodou. Hurá! Jenže se tam dává nějaký podivný - natý-itý-ičitý-ičný-ečný-ovýistýičelý odmočovač či co. A blyštidlo. Chemie. Navrhuji: jelikož dnes nesmíte své dítě už ani zpohlavkovat, což takhle po sobě talíř jednoduše vylíznout? A pak jej označit samolepkou „Ekologicky vylízanej“. Jak jednoduché.

„Ukaž mi svůj hadr a já ti řeknu, jaký jsi.“ Ukážešli mi hadr z mikrovláken, řeknu ti: „Jsi uvědomělý a chytrý, protože víš, že tvůj hadr funguje i bez chemie, váže vodu i tuky a déle vydrží. Za odměnu ti prozradím jedno velké tajemství: chceš-li mít své hnízdečko furt spiegel-nickel a nechceš přitom immerwehre gruntovat, dbej, aby se ti Seireit vůbec nedostal do baráku. Věz, že třeba správně zvolená a umístěná rohožka sníží množství nečistot v domě až o 80 %!“ (Zbylých 20 % se prostě zamete někam pod almaru - přírodním smetákem!).

Poznámka autora o autorovi: kromě klasických nečistot známe i nečistoty skryté, jakési vnitřní skvrny. Příklad: nedávno autor na tomto místě psal o problémech s PET lahvemi, zatímco z rádia či z televize jste mohli slyšet jeho hlas, propagující produkt, balený právě do PET láhví. Takovou „skvrnu“ lze dočasně odstranit např. pomocí většího množství lihu. Autor však abstinuje, takže skvrna - černý puntík -zůstává.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK (26-35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč