Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hubněte bojem s hlodavci

Design

Žít a nechat žít – bohulibé i ekologické heslo. Jak se ale zachovat, když v almaře načapáte myšku ládující se vašimi zásobami?

Myš, potkan, krysa, ale i kuna, lasička (samec: La syčák), krtek, hryzec, hraboš. Armáda škůdců zneužívajících našich bohulibých snah o plné spíže, golfové trávníky či neohryzané kabely našich vozů. Dnes si povíme, jak humánně zamordovat škůdce nejoblíbenější – měřeno popularitou danou Tomem a Jerrym či myškou vařící kašičku na zeleném (tedy eko) rendlíčku.

I hlodavci jsou součástí Božího plánu. Proto by i jejich odchod do ráje (neboť nevědí, co činí) měl být bezbolestný a především rychlý (už proto, aby se o tom Všemohoucí nedozvěděl a neposlal nás do pekel). Klasická pastička na myši „vazolamka“ je vyhovující, ovšem výsledný „set“, tedy pastička s připláclou nebožačkou s kouskem vonící návnady v kušničce, není příliš estetický. Navíc při natahování smrtícího raménka dochází většinou k ulovení vlastního prstu – ten pak obvykle cucáme v ústech (čímž můžeme místo myši chytit až 35 druhů nemocí), přičemž ještě vykřikujeme synonyma prostitutek či mužských i ženských rozmnožovacích orgánů (což si rozradostněné děti vůkol ihned zapamatují). Naopak výhodou těchto vražd je ekologičnost, žádná chemie a také podpora tuzemské výroby (ať už pastiček či paštiček jako návnady). Každopádně pamatujte: nesklaplá pastička = jedna živá myšička = až 2000 sakra živých myšátek ročně!

Herec Tomáš Hanák.

Elektronický odpuzovač není drahý a je prý účinný. Stačí ho zavrtat někam do zahrady a neslyšitelný bzukot vyžene dareby k sousedům. Nevýhodou jsou výdaje za soudy se sousedy. Často také zapomeneme, kam jsme odpuzovač zavrtali, takže časem se škodliviny z napájecích baterií dostanou do půdy. Pokud ovšem odpuzovače klademe na půdy, do půdy se nedostanou. Existují i „lepicí“ pasti: nepozorný Jerry se přilepí pacičkami na destičku potřenou speciálním popem. A vy se tím můžete celé hodiny kochat – pokud už nejste lidé. Protože pohled na tvora, byť člověkem tisíckrát označeného za „škůdce“, jak si uhryzává vlastní tlapky, aby se mohl vrátit ke své famílii, by možná na internetu způsobil senzaci a kolaps serverů, ale my přece na takováhle lidská „zvěrstva“ nekoukáme! Nebo jo?

PETA, organizace pro etické zacházení se zvířaty, doporučuje past s názvem Radar: ihned po vstupu nezkušeného hlodavce se dvířka pasti zavřou a z bombičky se uvolní kysličník bůhvíjaký. Za pár vteřin myška omdlí jak septimán před bordelem a za minutu už může přivolaný lékař konstatovat, že – řečeno jazykem policejních mluvčích – „stav myšky je neslučitelný se životem“. Kdyby lékař nedorazil, nic se neděje – přístroj totiž vyrozumí úkladného vraha e-mailem. Vážně! Dokonalé, humánní… a trochu připomínající koncentráky.

Jelikož se ale hlodavci stahují do našich obydlí především za potravou a teplem, nejjednodušší bude vytvořit jim zcela neatraktivní prostředí. Proto: vyházejte všechno jídlo a vypněte topení. Zhubnete, ušetříte kapsu i planetu a myši potáhnou o dům dál. (Ale za pár dnů se pravděpodobně vrátí, vábeny tentokrát mrtvolným puchem, slibujícím lidské hody a hlavně už žádné nově položené pasti! Ale to už vám bude fuk.)

Tip LN: Elektronické odpuzovače najdete na www.slom.cz nebo na: www.odpuzovace.cz.

Zelená dilemata Tomáše Hanáka a jejich řešení si budete moci přečíst na stránkách Lidových novin vždy v sobotu, na webu bydleni.lidovky.cz je pak naleznete vždy v pondělí.


Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...