Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Originální a nadčasové zdobení. Sedm šperkařek, které byste neměli minout na Designbloku

Dana Bezděková, které se často přezdívá královna českého šperku, představí na Designbloku rozšířenou kolekci TRIFFID novus, která doplňuje kolekci TRIFFID z minulého roku. foto: Adéla Havelková

Největší designový svátek letos proběhne ve dvou výstavních prostorech – v Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Nabídne návštěvníkům to nejlepší ze světa módy a designu. Které ze známých českých šperkařek byste neměli při návštěvě minout?
  5:00

Dana Bezděková

Dana Bezděková patří na šperkařské scéně mezi dlouhodobě etablované designéry, často se jí proto přezdívá královna českého šperku. Na Designbloku představí svou rozšířenou kolekci TRIFFID novus, která se stejně jako její poslední kolekce dotýká tématu květin. Kolekce se skládá ze čtyř typů prstenů, na kterých Bezděková ilustruje koloběh života.

Náušnice z kolekce připomínají divoce rostoucí květiny v pralese. Od ucha se táhnou jako liány v různých délkách, dají se vrstvit v libovolném množství a jejich nositelky jako by se navrátily ke své nezkrotné podstatě. Stejně výrazné jsou i náhrdelníky z kolekce, které jsou svými vlastními protipóly.

„Oba náhrdelníky jsou ale velmi pohodlné, tuším, že někoho může na první pohled přívěsek s ostrými hranami odradit, ale nezraní vás a nosí se příjemně,“ říká Bezděková, která své šperky ráda vrství a pohrává si s množstvím, které nosí.

Dana Bezděková představuje rozšířenou kolekci TRIFFID novus
Dana Bezděková, které se často přezdívá královna českého šperku, představí na...

Eliška Lhotská

Eliška Lhotská se designové přehlídky účastní s železnou pravidelností. Na Designbloku má ráda, že je pro ni záchytným bodem v prezentaci její tvorby. Letos představí kolekci Pretty Bloody Good, která vznikla ve spolupráci se značkou PBG a která je inspirována věštěním ze zvířecích kůstek. Kolekce se skládá ze dvou prstenů, náušnic a řetízku s kůstkou. Všechny šperky jsou k dostání ve stříbře nebo v pozlacené variantě.

„Člověk by se měl zamýšlet nad původem věcí a materiálem, ze kterého jsou. Kosti upozorňují na zpracování zbytkového materiálu a pro mě jsou zároveň připomínkou života, který má časové ohraničení. Věštící kůstky nám v této nejisté době připomínají tu duchovní, spirituální část našeho života a odklon k přírodě. Kromě toho bych na Designbloku ráda představila značku Fortune Forces, společný projekt s přítelem, pod níž plánujeme každý rok vyslat pár šperků do světa,“ vysvětluje Lhotská.

Značka PBG se spojila s designérkou Eliškou Lhotskou

Kristýna Malovaná

Na kolekci Inspired by Japan pracovala Kristýna Malovaná s přestávkami od roku 2011. Při návrzích a tvarování jí byly inspirací japonská architektura a práce pro japonské architektonické studio. Ke kolekci se vrátila v pandemii, kdy měla potřebu dodělat již rozdělané věci a čas na hravost, kterou v sobě kolekce nese.

„Je možné, že hledat, kde končí a začíná práce na kolekci, je marné,“ usmívá se designérka. „Je totiž v neustálém vývoji, neustále nalézám další možnosti zhmotnění. Jediným kritériem, kterého se držím, je to, aby se šperky příjemně nosily a byly pohodlné,“ říká Malovaná.

Kolekce, která kopíruje organický růst, množení a následnou variabilitu tvarů, obsahuje několik typů náušnic a prsten ze stříbra. Vše též ve zlatých variantách na zakázku. Je doplněna náhrdelníky a na zakázku i prstenem a náušnicemi s briliantem. Vše představeno na letošním Designbloku 2022.

Kolekce Inspired by Japan Kristýny Malované
Kolekce Inspired by Japan Kristýny Malované

Lenka Kerlická

Její šperky se vyznačují organickým tvarem, kvalitou použitých materiálů a precizností provedení. Lenka Kerlická tvoří pod značkou 27JEWELRY již od roku 2012, věnuje se především snubním a zásnubním prstenům. Na Designbloku představí průřez svou tvorbou a mimo jiné i svou kolekci NOVUS, ve které poprvé pracuje s rovnou linií, která doplňuje organické tvary zlata posázené diamanty.

V kolekci pracuje Kerlická s novým zasazením kamenů, které je v kolekci nazýváno „levitating“. Brilianty jsou pevně uchyceny pouze na dvou místech, a tak se jako by vznáší. Díky tomu se ke kamenům dostává i výrazně více světla. „Kolekce Novus je pro mne spojením nových začátků a zaběhnutých kolejí. Nacházením kompromisu a vzájemné harmonie na první pohled neslučitelného,“ vysvětluje Kerlická.

Lenka Kerlická představí na představí svou kolekci NOVUS

Mária Kobelová

Designérka a šperkařka Mária Kobelová se zabývá výrobou a návrhy šperků z drahých kovů, které přesahují do volného konceptuálního umění. Na Designbloku představí svou šestou kolekci AARU. Inspirována abstraktními představami různých náboženství a filozofických směrů si autorka vlastní ráj vykládá jako uvolněnost, klid, svobodu, hojnost a rozkoš. Kromě náhrdelníku, prstenů, náramků a náušnic tentokrát poprvé Mária Kobelová vytvořila i brože.

„Pro staroegyptskou civilizaci tímto rájem bylo AARU – pole hustého rákosí, svět, ve kterém se nemusí člověk hnát za obživou, nýbrž ji jen brát a přijímat, užívat si každý moment bytí a každý jeho detail. Podobným rájem pro mě při vzniku kolekce bylo vinohradské studio,“ popisuje vztah kolekce k prostoru.

Šperky z kolekce AARU Márie Kobelové

Dick Wolf

Nová kolekce šperkařky Dick Wolf vznikala na různých místech. Šperkařka tavila stříbro přímo do hlíny, písku či na skalách. Jde o surové šperky, které mají působit jako nalezené poklady. Kolekce je plná drahokamů a pozlacených perel.

„Moje nová kolekce vznikala velmi volně na všech možných místech, která si umíte představit. Ve skalách, na pláži. Kdekoli, kde to bylo možné. Neomezovala jsem se ničím, svou představivost jsem nesvazovala představami o tom, jak by měl výsledný šperk vypadat. Jde o velmi surové kousky, které hraničí s kýčem. Mají působit jako vykopávky či poklady. Na špercích jsem spolupracovala opět se Scent Roche, takže se na nich objeví vonné elementy,“ říká slovenská šperkařka.

Šperky Veroniky Ďuricové

Mariana Berec

Slovenská šperkařka představí na letošním Designbloku kolekci Bezier – sérii minimalistických náušnic inspirovaných Bézierovou křivkou. Náušnice jsou de facto hybridem mezi klasickou náušnicí a ear cuffem. Pracují s proporcemi ucha a na první pohled působí extravagantně. „Moje šperky jsou také metaforou k přírodním motivům – rostlinám a stromům. Jsem si vědoma, že na první pohled působí nápadně, ale jsou to subtilní a decentní ozdoby,“ říká o nové kolekce Berec.

Nová kolekce slovenské šperkařky Mariany Berec
Nová kolekce slovenské šperkařky Mariany Berec

Barbora Opátová

Své výtvory nazývá šperkařka Barbora Opátová oblaky, nebe je pro ni podle jejích slov nekonečným zdrojem inspirace. Do své práce také ráda vnáší tajemství. „Příběh mé nové kolekce se odehrává v imaginárním světě na planetě Hearth s vlastní atmosférou a cykly, která představuje živý organismus podléhající přírodním zákonům. Hlavní podstatou planety je voda a její koloběh,“ přibližuje svou novou kolekci, kterou představí na Designbloku, Opátová.

Všechny šperky z kolekce jsou vytvořené z recyklovaných materiálů a každý z nich je originálem. I proto je počet kusů limitovaný. „Kolekci dominují brože, které jsou složené ze dvou částí, jednou je ‚jeskyně Eye-catchera‘, která je vytesaná z bílého kararského mramoru. Tato část je nenositelná, slouží jako domov pro jeskynní bytost. Nositelná část je samotný ‚Eye-catcher‘, který je vytvořený z recyklované zvířecí kožešiny,“ dodává šperkařka.

Nová kolekce šperkařky Barbory Opátové