13. listopadu 2015 8:02 Lidovky.cz > Relax > Design

Designéři provokují s Českým lvem, sošku dostaly vázy v betonu

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch. | foto: ČTK

Přehlídka nezávislého českého designu Czech Design Week udělali svoji cenu pro nejlepšího designéra. Speciální sošku pro tuto příležitost navrhl renomovaný designér Petr Novague. Kontroverzně ji vytvořil v podobě českého lva a nabízí tak srovnání s obdobnou soškou filmových cen. Takzvanou Kia Czech Design Week Award za letošní rok dostala formace Vobouch.

„O ocenění pro nejlepšího designéra letošní přehlídky rozhodoval kurátorský tým. Vybíral z šedesáti designérů, kteří vystavují v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí do konce tohoto týdne, a nakonec se rozhodli pro studio Vobouch, které kombinuje keramiku s netradičními materiály, jako třeba betonem,“ přiblížil Lukáš Pipek s tím, že o práci designérů je během přehlídky zájem takový, že několik kousků z výstavy bylo zakoupeno již i do sbírky Uměleckoprůmyslového muzea.

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch.

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch.

Formaci Vobouch tvoří Markéta Kalivodová a Richard Švejda. Jsou to absolventi ZČU v Plzni, kde se věnovali studiu sochy a keramiky. Na Czech Design Weeku představují sérii BETON, která kombinuje porcelán s betonovým blokem. Štípání betonového bloku vytváří jednotlivé části a odkrývá preciznost porcelánu. Tyto části lze složit zpět v jeden celek. Modelem jsou vázy, hrnky, mísy a podobně. Jejich práci lze charakterizovat jako užitý design s přesahem do volného umění. Vznikají tak esteticky působivé objekty.

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch.

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch.

Sošku Kia Czech Design Week Award navrhl v zahraničí mnohokrát ceněný designér Petr Novague. „Takto by měla vypadat soška Česká lva,“ je přesvědčený Novague. Jeho soška je vyrobena 3D tiskem ze speciální směsi plastu a kovu, který ji dává bronzový nádech. Je 30 centimetrů vysoká, dobře se drží jednou rukou, váží půl kilogramu. „Její podstavec tvoří písmeno D od slova design,“ doplnil Novague, který se sám může pyšnit několika cenami Red Dot. Ty ve světě designu platí stejně jako Oscar v oblasti filmu.

Soška je k vidění do konce týdne v expozici Vobouch v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!