130 let

Desky stolků se vyrábí z recyklovaného i recyklovatelného plastu. Použít lze tvrdší typy plastu, jako jsou obaly od kosmetiky nebo víčka z PET lahví. Nohy z ohýbaných kovových trubek odkazují k české tradici funkcionalistického nábytku. | foto: Kamila Shíbalová

Druhý život plastu. Česká značka vyrábí nábytek z odpadu

Design
  •   4:01
Praha - Tereza Suntychová, která stojí za novou českou firmou Plastlo, se rozhodla postavit existenci společnosti na cirkulární ekonomice a recyklovaném plastu. Vyrábí například odkládací stolky z recyklovaného plastu, ale i interiérový design na míru nebo odřezky desek pro individuální projekty.

„Myšlenka přišla asi před rokem při plánování vlastního domu, kdy jsem hledala udržitelnější varianty materiálů a interiérového designu. Při tom jsem narazila na holandské recyklační hnutí Precious Plastic a nadchlo mě, jak elegantně se dá plastový odpad zpracovat,“ vzpomíná Tereza Suntychová, zakladatelka značky.

Desky stolků se vyrábí z recyklovaného i recyklovatelného plastu. Použít lze...
Desky stolků se vyrábí z recyklovaného i recyklovatelného plastu. Použít lze...

Desky stolků se vyrábí z recyklovaného i recyklovatelného plastu. Použít lze tvrdší typy plastu, jako jsou obaly od kosmetiky nebo víčka z PET lahví. Nohy z ohýbaných kovových trubek odkazují k české tradici funkcionalistického nábytku. Vznikají uprostřed Hostýnských hor ve firmě Kovonax (dříve Slezákovy závody), jejíž historie sahá až do roku 1908. Spojení zpracování odpadu a tradičního řemesla symbolizuje úzký vztah inovace s tradicí.

Stolky se vyrábí v dílně v Praze. Ze začátku designérka desky odebírala z Holandska, nyní má k dispozici vlastní lis pro lokální výrobu. Na větší desky má dodavatele z Brna, kteří si říkají Plastic Guys.

Desky stolků se vyrábí z recyklovaného i recyklovatelného plastu. Použít lze tvrdší typy plastu, jako jsou obaly od kosmetiky nebo víčka z PET lahví. Nohy z ohýbaných kovových trubek odkazují k české tradici funkcionalistického nábytku.

„Optikou cirkulárního designu se odpad stává zdrojem. Opět nabývá na hodnotě, navrací se do oběhu a kruh se tak uzavírá. Chceme ukázat, že se ze starého plastu dají vytvořit krásné a užitečné věci,“ říká Suntychová. 

A dodává, že šetrné nakládání se zdroji je v době ekologické krize naprosto zásadní. Smysluplnou cestou ke změně může být kromě odpovědného spotřebního chování nebo státních regulací také design. „Značky, které ukáží, že to jde i jinak, mají potenciál ovlivnit jak své zákazníky a podporovatele, tak i další hráče na trhu. Ohleduplnost k přírodě a ekonomický prospěch totiž mohou fungovat pospolu,“ vysvětluje svůj názor Suntychová. 

A jak stolky vznikají? „Výroba jedné desky trvá zhruba 2 až 3 hodiny, záleží na její tloušťce. Tomu ještě předchází proces sběru a drcení odpadního materiálu a následuje řezání a broušení desek. Recyklovaný plastový granulát lze přímo vykupovat od firem, pro tento účel existuje například digitální odpadové tržiště Cyrkl. Nebo je možné sbírat plastový odpad lokálně a potom ho nadrtit. Kombinujeme obě tyto možnosti, lidé se nám sami hlásí, že nasbíraný plast rádi darují. O odpad opravdu není nouze,“ říká designérka. 

Plastlo

Plastlo sází na využití odpadu jako zdroje podle principů cirkulární ekonomiky. Značka se inspirovala u holandského recyklačního hnutí Precious Plastic. Chce upozornit na to, že každé rozhodnutí se počítá. Že třídit opravdu má smysl, nicméně nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikl. Značku založila Tereza Suntychová, která se pohybuje v oblasti marketingu, designu a udržitelnosti. Působila v mediální společnosti VICE nebo jako konzultantka a tvůrkyně obsahu na volné noze pro projekty s přesahem. 

Autor: ape