Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Fasádu Ostravice nově zdobí portrét. Do ostravského obchodního centra se vrací život

USA

  13:55
Fasádu chátrajícího obchodního domu Ostravica-Textilia v Ostravě zdobí nově rozměrný portrét. Malbu Madona na Ostravici vytvořil o víkendu americký pouliční výtvarník Nils Westergard. Vznikla na fasádě objektu D za méně než 30 hodin, řekla v pondělí mluvčí projektu Ostravica 2020 Michaela Vávrová.

Fasádu chátrajícího obchodního domu Ostravica-Textilia v Ostravě zdobí nově rozměrný portrét. Malbu Madona na Ostravici vytvořil o víkendu americký pouliční výtvarník Nils Westergard. foto: Facebook Ostravica 2020Reprofoto

Projekt si klade za cíl nevyužitou budovu oživit. „Když Nils slyšel o osudu Ostravice, která se z luxusního módního domu přeměnila na ruinu a po letech chátrání v ní usilujeme o vznik kulturního centra, přišel s nápadem, že na fasádě vytvoří malbu Madony Ostravice. To mě nadchlo, protože právě to je příklad umění, které chceme v Ostravici podporovat,“ dodal koordinátor projektu Daniel Zeman.

Zděšení: obchodní dům Ostravica-Textilia je v žalostném stavu

Westergard do Ostravy přicestoval vlakem z Amsterdamu v pátek malbu vytvořil během víkendu. „Aniž bych to dopředu plánoval, výsledná malba je mnohem větší, než jsem původně zamýšlel. Vytvořil jsem ji v rekordním čase a rád bych ji věnoval všem Ostravanům, kterým osud Ostravice není lhostejný,“ řekl autor.

Podle Westergarda se zřejmě jedná o největší streetartové dílo v Česku a současně o druhé největší dílo, které kdy vytvořil. To první se nachází v New Yorku a na výšku měří 30 metrů. „Nilsovy malby jsou ve světě populární a objekty, na nichž vznikly, se dostaly na kulturní mapu a staly se mezi místními lidmi i turisty vyhledávanými místy. Věřím, že toto bude i příběh Ostravice,“ dodal Zeman.

Umělec Westergard

Westergard je streetartový umělec a filmový tvůrce s americko-belgickými kořeny. Žije v Richmondu v USA. Ve 14 letech začal vytvářet graffiti, nyní maluje technikou stencils (malování přes šablonu). Ve svých streetartových dílech se zaměřuje na zpodobňování lidí. Zachycuje obličeje v různých pozicích, obvykle v černobílých barvách. Westergardovy malby najdeme například v Sydney, Melbourne, Berlíně, Londýně a dalších metropolích světového streetartu.

Na Colours of Ostrava vystoupí kapela The Unthanks. Ve světě anglického folku způsobila malou revoluci

Léta nevyužívané chátrající prostory ostravského obchodního domu Ostravica pozvolna ožívají. Dělníci nyní objekt vysoušejí a připravují na rekonstrukci. Veřejnosti se znovu otevře asi už příští rok, i když jen provizorně. Prostor dostane hlavně kultura. V budoucnu by plánované kulturní centrum měly doplnit i komerčnější projekty jako hospoda, kino či umělecká škola.

Podle Zemana potrvá přibližně čtyři roky, než se do budov naplno vrátí život. V kulturním centru se počítá s pořádáním divadelních představení, koncertů, projekcí a výstav. Například Irma Kaňová tam nafotila sérii fotografií. Pořadatelé festivalu Move fest zde zase natáčeli taneční film Luxury Memories.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...