7. března 2019 4:39 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: byt v bývalé továrně, kamenný jídelní stůl a elektrická kytara

Vysoká okna perfektně interiér prosvětlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoká okna perfektně interiér prosvětlí | foto: Aleš Jungmann

Nejlépe se architekt David Polišenský cítí ve své pracovně. „Zde mohu přemýšlet a vytvářet nové projekty. Zároveň tam mám i svou elektrickou kytaru, která mě vždy uklidní. A na druhém místě ložnici s vanou, kde mohu poté relaxovat,“ říká.


Byt si nese své původní originální loftové detaily (betonové překlady, šestimetrové stropy, vysoká okna, kovové prvky). Budova, ve které architekt bydlí, bývala továrnou, ve které se šily převážně klobouky. „Byt, který by měl charakter otevřeného industriálního loftu, jsem si vždy přál. Již od doby, co jsem se začal zajímat o architekturu a design. Koupí a kompletní rekonstrukcí bytu jsem si splnil sen,“ vysvětluje. 

A jak řeší doplňky? „Neřeším, kupuji to, co se mi líbí. Spíše dbám na kvalitu než kvantitu. Preferuji spíše český design, ruční výrobu, a tím se zároveň snažím podporovat své kamarády a kolegy,“ říká Polišenský. 

Místo pro relax, odpočinek a spánek. Vana v ložnici je příjemný a hodně...
Šaty dělají člověka... velká šatna je vždy potřeba.

U popelnice ale poklady nesbírá. „Nejsem typ sběrače. Pokud by to nebyl starý gramofon, který bych přál. Myslím si, že pokud věc někdo odložil, tak již většinou naplnila svůj účel,“ usmívá se. 

A pokračuje: „Nejraději mám asi kulatý kamenný jídelní stůl. Mám rád přírodní materiály, obzvlášť kameny. Líbí se mi jejich originální neopakovatelná struktura, odstín a fascinuje mě jejich stáří. Stůl je vyrobený na zakázku z kamene sequoia brown, který jsem si sám vybíral z mnoha kamenných bloků. Další zajímavý kousek kamene je deska za vanou z kamene African Fusion, který považuji za nejkrásnější prvek v bytě.“

David Polišenský

David Polišenský

Vystudoval design a tvorbu nábytku na Mendelově univerzitě v Brně. Pracuje od roku 2011 v STOPKA jako architekt/designer. S osobním přístupem rád tvoří originální interiéry, které vystihují životní styl jeho klienta. Zajímá se převáženě o industriální design, který se zároveň odráží i v jeho bydlení. Rád pracuje s kvalitními materiály a proto mezi jeho oblíbené a nejvíce používané značky v ateliéru STOPKA patří například Rimadesio, Minotti nebo Poliform.  

apeAlena Pecháčková

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.