Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak bydlí designéři: repasovaný nábytek, velký stůl a byt plný slunce

Design

  5:15
Manželé Tereza a Hakki Goktasovi se rádi obklopují hezkými, ale trvalými věcmi. Nejlépe se podle svých slov cítí v kuchyni, kde také tráví nejvíce času pohromadě u snídaní a večeří.

Kuchyňský kout a velký dřevěný stůl foto:  Petr Kozlík, MAFRA

„Doma máme asi nejraději světlo, ráno osvětluje jednu polovinu bytu, odpoledne druhou. Prostě slunce tu máme celý den. A to já k životu potřebuju, i když by byl byt sebehezčí a nebyl dost světlý, umoří mě to,“ říká Hakki  Goktas. A dodává, že při nedávném stěhování minimalizovali množství věcí, které měli. „Teď je byt vzdušný a dá se tu dýchat,“ říká. 

Kuchyňský kout a velký dřevěný stůl
Manželé milují květiny, které často zachraňují od popelnic

Nábytek a doplňky do bytu nakupujeme nejčastěji v bazarech. Milujeme s manželkou staré věci, repasované nebo i ‚ojeté‘, mají pak pro nás větší význam a duši. Nové věci si kupujeme minimálně,“ vysvětluje Goktas. 

„Dávat život věcem, kterých se někdo zbavil? Určitě! Pokud by byla u popelnice rostlina, beru ji ať je v jakémkoli stavu a pak ji doma amatérsky křísím, manželka se mým pokusům občas usmívá. Miluju kytky, neustále zasazuju semínka avokád nebo citronu, co si přivezu z domova od moře, a strašně mě těší koukat se na to, jak rostou, když se tedy uchytí. Máme teď mé nové pokusy na balkoně, ale při stěhování jich spousta utrpělo, takže vyhlížím nové kusy,“ usmívá se Goktas. 

Květiny na stole

A co mají manželé v bytě nejraději? „Myslím, že se shodneme, že náš stůl v kuchyni, kupovali jsme ho v Budapešti, kde jsme tehdy žili. To město je plné bazarů a bleších trhů, tohle byl úlovek z jednoho antiku ve městě Vac, je to repasovaný dřevěný stůl původem z Holandska. Když jsme ho pořizovali, byli jsme jen my dva a snili, že budeme mít jednou velké rodinné večeře. Teď už u něj postupně sedí naše dvě děti a tak začíná plnit svůj účel,“ říká na závěr Goktas. 

Manželé Goktasovi

Tereza Goktas

Po studiu na UK a Práci v několika reklamních agenturách vedla pět let marketingové oddělení v české firmě Pietro Filipi, kde se starala o vizuální identitu, focení, kampaně a spolupráce s designéry jako Ivana Mentlová, Jakub Polanka či Aňa Geislerová. Když Tereza Goktas zjistila, že čeká první dítě, pověsila svou kariéru na hřebík a rozhodla se jít jinou cestou. Její zájem se přirozeně stočil k dětskému sortimentu a protože byla frustrovaná z toho, co se v obchodech nabízí. Rozhodla se to změnit. Tak vznikl koncept storu wild moon. 

Hakki Goktas

Hakki Goktas začal svou kariéru jako konzultant ve firmách PWC a Deloitte, kde se zaměřoval na CRM. Založil a úspěšně prodal vícero firem jako např. první největší turecký online music store PowerClub či hudební sociální síť, za kterou dostal ocenění Young Interactive Enrepreneur roku v Turecku. Aktuálně se věnuje Slashpay a Shop Up Stories, novému pražskému concept storu dávající prostor malým značkám z oblasti designu a lifestylu a umožňuje jim tak prodávat produkty v kamenné prodejně na Vinohradech.

Autor: