Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jsem spíše domácí švadlenka, než paní krejčová, říká autorka projektu Došito

Absolventka kurzu v nové sukni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absolventka kurzu v nové sukni | foto: Jana Němcová

Každá doba má svoje specifikace. V současné chvíli se do popředí dostávají trendy spojené s udržitelností. Od Slow Fashion Movement jsme se posunuli k Fashion Revolution. A tak se vyvíjejí naše potřeby a stále více vyhledáváme tvůrčí aktivity, u kterých zapomeneme na moderní technologie a navíc si něco slušivého odnášíme domů. Občas se stane, že se záliba stane i náplní práce, tak jako u Jany Němcové, která spustila projekt Došito.

Lidovky.cz: Co vás ke spuštění projetu Došito přivedlo?
Odjakživa jsem tíhla k ručním pracem, s maminkou se šilo a s babičkou pletlo, na střední škole jsem navštěvovala kurz šití. Po dlouhé pauze jsem se k šití vrátila, když jsem k 30tým narozeninám dostala šicí stroj. Nebavily mě produkty, která byly dostupné v obchodech a tak jsem si šila sama. Do práce jsem chodila ve svých sukních a kolegyním se líbily. S kamarádkami jsme si čas od času udělaly večer u šicích stojů a prostě se bavily. Podotýkám, že se cítím spíše jako domácí švadlenka, nikoli paní krejčová. Naštěstí mám v rodině pravou krejčovou, která je naší hlavní lektorkou. Z pořádku mi pomáhala i kamarádka oděvní návrhářka Veronika Bijok, která si v současné chvíli neučí, ale výhledově určitě opět spolupráci utužíme. V současné době spolupracujeme i s návrhářkou Zuzanou Holou (se značkou Inledesign), se kterou sdílíme prostory.

Z kurzu - látka od Wilburrina
Absolventka kurzu v nových šatech

Lidovky.cz: Co jste dělala před Došito?
Pracovala jsem v marketingových agenturách - jako produkční. Také fotím, což je aktivita, která mi zůstala, věnuji se reportážní fotografii a když mi zbude čas tak i módní fotku. Většinou potřebuji-li něco zachytit pro Došito.

Lidovky.cz: Co nebo kdo vás ovlivňuje po tvůrčí a co po pracovní stránce?
Snažím se sledovat módní trendy, lidi kolem sebe a někdy vidím třeba ve filmu hezký kousek oblečení. Pak společně s kolegyněmi vymýšlíme, jak ho ztvárnit a přizpůsobit, aby byl vhodný na workshopy, designově hezký, ale co nejjednodušeji proveditelný. Inspirací jsou pak i šicí komunity v zahraničí, které ráda sleduji.

Lidovky.cz: Máte svůj oblíbený styl?
Oblíbila jsem si módu 50. a 60. let a jsem vyznavač ženskosti, tak u mě v šatníku najdete především samé sukně a šaty. Když vybírám, co si ušiju, jsou to většinou kousky, kde se propojuje moderní a vintage styl.

Lidovky.cz: Na trhu nejste jediné, kdo nabízí obdobnou službu, co vás činí unikátní?
Už od začátku se snažím o to, aby to u nás nebylo jako ve škole, kde se člověk zavře a jen do sebe hustí znalosti. Chceme, aby to byl celkový zážitek a hlavně relax, na kurzy vždy připravíme i něco dobrého k občerstvení, kávu, připijeme si vínem. Také umožňujeme i úplným začátečníkům, aby si ušili i trochu pokročilejší kousky rovnou do šatníku a zjistili tak, jestli je šití bude bavit. S pomocí a vedením to zvládnou a když je to chytne, často se pak začnou zajímat více do hloubky.

Jana Němcová

Absolvovala Českou zemědělskou univerzitu, ale praxi získala hlavně jako produkční a markeťačka. Má za sebou i práci v reklamní agentuře, nicméně srdce ji vždy táhlo k focení a kreativním činnostem jako je šití a různé ruční práce. Živí se jako fotografka na volné noze a stará se o svou šicí dílnu Došito. Když má volnou chvíli a zrovna necestuje se svým mužem, šije pro sebe. 

Lidovky.cz: Jaké jsou nejoblíbenější, nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější aktivity, které provozujete?
Nejnavštěvovanějšími jsou workshopy, které trvají jen jeden večer, na výrobu kolové sukně a trička, mezi zkušenějšími je tahákem spodní prádlo a plavky to spolupracujeme s Terezou Bielik Puchnarovou, která se této garderobě věnuje profesionálně. Kurzy jsou již časově náročnější a vždy se věnují určité oblasti oděvní výroby od ovládání stroje až po správné rozžehlování.

Lidovky.cz: Jak je to s materiály? Kde je získáváte? Nebo si textílie přinášejí klientky?
Na materiály dáváme doporučení, vždy záleží i na typu kurzu, aby výroba byla snadnější je vhodnější určitý druh textilií a tím odpadly náročnější zaprávky a tak dále. Účastnice však mají možnost si látku koupit i u nás. Snažíme se vybírat z českých dodavatelů, jako je Wilburrina, kterou máme velice rádi, dokonce si zde byla ušít sukni se svojí sestrou, což nás samozřejmě těší. Také rádi spolupracujem s obchodem Nanitce, který dodává velice kvalitní materiály především ze západní Evropy.

Lidovky.cz: Můžete nějak charakterizovat vaše klienty?
Povětšinou jsou to ženy. Především ty, které pracují v kanceláři a opravdu si potřebují odpočinout. U šicího stroje zapomeňte na shon světa, potřebujete se soustředit na jehlu a nit. Chodí k nám však i maminky s dětmi na individuální hodiny, kdy se spolu učí šít.

Zleva Jana Němcová, lektorka Eva, lektorka Adriana

Lidovky.cz: Změnilo vás samotnou Došito nějak? Z čeho máte radost, či co Vás překvapilo?
Zařekla jsem se a vlastně si nyní nekupuji žádné oblečení, což je trochu výzva. Samozřejmě pro ponožky stále chodím do obchodů. A co mě těší? Opravdu se situace mění, alespoň tady v Praze, je stále více holek, které si raději sukni ušijí s námi, mají zájem i oblečení upravovat, přešívat. Což je poměrně povzbuzující.

Lidovky.cz: Jak vše zvládáte - administrativa, rezervace, příprava kurzů? Vše jsou to náročné procesy.
Naštěstí žijeme v době moderních technologií, tedy rezervace a administrativa spojená s nimi, jde přes aplikaci Reservio i jejich aplikaci v mobilu, což je neuvěřitelná pomoc již díky databázi. Plánujeme kurzy společně s kolegyněmi a to vždy na půl roku dopředu. Jsme na FB, IG (IG story) - ale to už neberu jako moderní vymoženosti. Nákupy probíhají přes e-shop, včetně platební brány, tak je možné platit i kartou online, používáme chytrý fakturační systém (fakturoid), aplikace na úpravu fotek v mobilu. Hudbu pouštíme streamovací službou.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!