2. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

K vodě, do kadeřnictví i na výstavu. Srpen podle představ CZECHDESIGNU

Hairkut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hairkut | foto: Hairkut

S novým měsícem jsou tu další tipy neziskové organizace CZECHDESIGN. Mladí designéři a teoretici tentokrát nezapomínají na letní koupání, prázdninovou četbu, ani na trochu kultury.

I všední a běžné věci a okamžiky mohou mít styl, nebo lépe řečeno musí mít styl. My v CZECHDESIGNU máme rádi obyčejné věci a běžný život a baví nás hledat v něm střípky designu nebo v lepším případě celé designové kousky! S designem se prostě žije lépe! Pojďte se přesvědčit.


KNIHA NA CESTU

Artěl Umění pro všední den 1908–1935

Knihu si můžete vzít k vodě na nějakou krásnou plovárnu a pročítat se základy českého moderního designu, které výtvarné družstvo Artěl položilo. Jeho členové se snažili proniknout se svou vizí krásných a zároveň užitných věcí do všech oblastí běžného života a jejich výrobky a přístup jsou stálou inspirací pro mnoho současných designéru, kteří se snaží anebo by se měli snažit o totéž. Kniha byla vydána k stému výročí založení uměleckého družstva Artěl v roce 2008 a je první souhrnnou publikací pojednávající o umělecko-řemeslném hnutí Artěl.

Artěl Umění pro všední den 1908–1935

Artěl Umění pro všední den 1908–1935


POZVÁNKY NA CESTU

Brtnice Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann (1870–1956) věděl jak všední život proměnit v poezii. Byl jedním se zakladatelů Wiener Werkstatte, předchůdce pražského Artělu, designer a významný architekt. Vstupte do rodného domu Josefa Hoffmanna v Brtnici a nechte se vtáhnout a okouzlovat jeho totálním designem, kdy nezapomněl snad ani na tu sebemenší maličkost a vytvořil z nich skvěle fungující svět. Josef Hoffmann měl neobyčejné nadání vytvářet z běžných věcí a prostoru pro každodenní život ryzí krásu. Více zde.

Brtnice Josefa Hoffmanna

Brtnice Josefa Hoffmanna

Kruhy na vodě v Moravské galerii

Z Brtnice pokračujte do Brna. Mají slovenští designéři vztah k lidové výrobě a řemeslu? Sedmý ročník mezinárodní soutěže řemeslného designu, kterou pořádá Ústredie ľudovej umeleckej výroby je do 18.8 představen v Moravské galerii, v Místodržitelském paláci. Více zde.

Kruhy na vodě v Moravské galerii

Kruhy na vodě v Moravské galerii

Biotop v Honěticích

Jak se na léto patří, stejně jako minulý měsíc, i dnes Vás zveme k vodě. Zázemí biotopu, umělého koupaliště s přirozeným procesem čištění vody, v Honěticích u Kroměříže je právě dokončená realizace mladých talentovaných architektů Martina Prokše a Marka Přikryla. Biotop využívá původní provozní objekt zemědělského družstva i s žebírkovým stropem, je vyzděn z recyklovaných, ostře pálených vážanských cihel, ze kterých byly původně staré přilehlé garáže. Celý dům lze jednoduše otevřít do všech stran. Umývací žlaby, sprchy a toalety jsou vyrobeny z nerezového plechu. Nejen za vodou a odpočinkem tedy můžete vyrazit do Honětic, na své si přijde také milovník kvalitní architektury. Více zde.

Biotop v Honěticích za provozu

Biotop v Honěticích za provozu


TIP NA KADEŘNICTVÍ

Na pražské Letné se ukrývá jedno, řekli bychom multifunkční kadeřnictví. Je to dokonce kadeřnictví, kde se nemusíte ani nechat ostříhat, ale můžete vstoupit pouze za účelem ukojení své zvědavosti. Tak běžná služba, jako je kadeřnictví se zde změnila v něco víc, díky přátelskému a neagresivnímu designu a také přístupem majitelky kadeřnictví Kateřiny Heincová ke svému povolání. Je to křižovatka, na které se setkává vytříbený design, příjemná atmosféra, výtvarné umění a hravost s tak obyčejnou záležitostí jako je stříhání. Více zde.

Hairkat

Hairkat

Designové tipy neziskovky CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

CZECHDESIGN, terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz