130 let
Projekt KnihoBudka

Projekt KnihoBudka | foto: KnihoBudka

On-line rozhovor

KnihoBudky? Plánujeme do nich třeba wifi, říkají autoři projektu

Design
  •   12:46
Konverze nepoužívaných městských prvků a vytváření nových živých míst setkání se ve světě těší velké oblibě a na chuť tomuto trendu přichází i Česká republika. V Praze jste po "urban gardeningu" a dalších intervencích mohli zahlédnout také staré telefonní budky přeměněné na veřejné knihovny.

Neziskový projekt KnihoBudka má na svědomí Monika Serbusová a Pavel Železný a vůbec první česká netradiční knihovna vyrostla v IKEMu. "IKEM byl první, kde jsme umístění budky dotáhli do konce, a zatím funguje skvěle...," uvedl v on-line rozhovoru Pavel Železný.

Projekt KnihoBudka

Železný se Serbusovou proměňují společně se studiem Paletky nefunkční telefonní budky firmy Telefonica, jejíž nadace (ThinkBig) projekt podpořila. "Teoreticky by se dala budka předělat za jeden víkend v týmu 3-4 lidí. Hodně záleží na tom, jak moc kreativně se vyřádíte, pak to může být i několik týdnů práce. Když je parta dost lidí, kteří vezmou barvy, materiály, a svůj čas, tak to jde opravdu rychle," vysvětlil Železný s tím, že do konce února by se měly objevit KnihoBudky na dalších šesti místech v Praze.

Buďte součástí

Chtěli byste KnihoBudko i ve vašem okolí? "Na našem webu jsme zrovna umístili malý poutač pro zájemce o spolupráci a vítáme nové dobrovolníky, kteří chtějí mini-knihovnu vyjednat pro svoji obec," vyzval čtenáře Železný.

A budoucnost? "Projektu se budeme věnovat asi do té doby, než nás to přestane bavit, dokud o něj bude zájem veřejnosti a najdeme podporu u sponzorů, firem, z grantů, měst a podobně.. Chceme posunout budky více do veřejného prostoru, možná se nám podaří na ně dostat bezplatnou wifi nebo dobíjecí stanici pro mobily," prozradil na konec Pavel Železný.

Více informací k projektu naleznete ZDE, aktualizovanou mapu KnihoBudek ZDE a novinky ZDE.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Autor: ter