Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýn nabízel české výtvarníky, Toyen ale rekord netrhla

Design

  6:59
LONDÝN - Surrealistický obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa, který podle původních odhadů mohl na úterní londýnské aukci děl meziválečné avantgardy vynést až milion liber (35 milionů Kč), se nakonec neprodal. Nejvyšší nabídka na rozměrné plátno ze sbírky amerických manželů Roye a Mary Cullenových zněla na 520 000 liber (asi 18 milionů korun), což ale na prodej nestačilo. Za nejvyšší sumu se tak vydražil obraz Jindřicha Štyrského s názvem Kořeny, jehož cena dosáhla 146 500 liber (5,1 milionu korun) s aukční přirážkou.

Obraz Tři spletité nepřítomnosti od Mikuláše Medka (na archivním snímku) se 12. listopadu dražil v aukční síni Sotheby´s. foto: ČTK

Aukční síň Sotheby’s dnes nabízela české umění i v předcházející šířeji zaměřené dražbě - největší úspěch během ní sklidil obraz Otakara Kubína, který se prodal za 170 500 liber (téměř šest milionů korun) s aukční přirážkou.

Surrealistický obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa, který podle...

Surrealistické obrazy Toyen (vlastním jménem Marie Čermínové) dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem. Proto se předpokládalo, že by se cenný obraz z roku 1936 mohl stát jedním z nejdráže prodaných českých děl v historii. To se ale nakonec nestalo, a tak nejdražším obrazem od Toyen zůstalo plátno Spící, jež se v roce 2009 prodalo za 20 milionů korun bez aukční přirážky.

Celá aukce české avantgardy poněkud zaostala za očekáváním, když se řada děl prodala za nižší než odhadované ceny. Byl to nejen případ Štyrského Kořenů, jejichž cena měla dosáhnout až 250 000 liber, ale i portrétu Andrého Bretona od Toyen, který změnil majitele za 110 500 liber, i když odhad byl až dvojnásobný.

Více pozornosti tak paradoxně přitáhla dřívější aukce evropského moderního umění, kde byli čeští umělci zastoupeni.

Obraz Zátiší s ovocem a květinami od Emila Filly se 12. listopadu dražil v...

Za nejvyšší částku se prodalo Kubínovo plátno s názvem Kubistická postava. Vzniklo v Paříži v roce 1914 a pocházelo ze sbírky avantgardního hudebního skladatele Georga Antheila. Jeho odhadovaná cena byla 80 000 až 120 000 liber a nakonec se obraz prodal ještě o něco dráže. Cena se včetně aukční přirážky vyšplhala na 170 500 liber (téměř šest milionů korun). V českých aukcích se přitom cena nejdráže prodaného Kubínova obrazu letos dostala na 5,4 milionu korun (6,4 milionu korun s aukční přirážkou). Za tuto cenu se v květnu prodalo Zátiší s podnosem.

V aukci s názvem Umění 20. století - Jiný pohled se dnes nabízely zejména obrazy méně známých evropských umělců. Z českých tvůrců na ní kromě Kubína byl zastoupen například i Emil Filla, jehož zátiší z roku 1930 neznámý kupec vydražil za 65 000 liber (2,2 milionu korun) bez aukční přirážky.

Nového majitele našlo i dílo od Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti, které se prodalo za 75 000 liber (2,6 milionu korun) bez aukční přirážky, fotografie Josefa Sudka či reliéf sochaře Otto Gutfreunda. Jeho cena více než dvojnásobně překonala původní odhad a dílo se vydražilo za 20 000 liber (více než 700 000 korun).

Rothko za miliardu korun

Přestože Češi rekord netrhli, aukční dům Sotheby’s smutnit nemusí. Na jiné aukci, tentokrát v New Yorku bodoval naopak Mark Rothko. Rozzářené plátno s názvem Číslo 21 (Červená, hnědá, černá a oranžová) se vydražilo za 45 milionů dolarů (995 milionů korun).

Na aukci síně Sotheby´s se v úterý v New Yorku prodalo rozzářené plátno s...

Američan ruského původu Rothko zemřel v roce 1970 a jeho práce Číslo 21 se prodávala z majetku mecenášů Pierra a Sao Schlumbergerových, kteří toto plátno získali přímo od umělce. Oba do konce svých životů patřili ke kulturní smetánce v New Yorku i Paříži, pomohli financovat restaurační práce ve Versailles a byli patrony mnoha muzeí včetně pařížského Centra Pompidou.

Plátno Číslo 21 z roku 1951 se zatím nikdy nedražilo, vystaveno bylo poprvé v roce 1952 na newyorské přehlídce moderních amerických malířů. Počítalo se, že v Sotheby´s by mohlo být prodáno až za 50 milionů dolarů.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat