Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Nanotechnologie fascinují, umělec jimi vytváří zámky na zrnka písku

Hrad je vytvořen na zrnko písku v laboratoří pomocí nanotechnologie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad je vytvořen na zrnko písku v laboratoří pomocí nanotechnologie | foto: cmarcelo.com

CAMBRIDGE Postavit si hrad z písku zvládne každé malé dítě. Nadaní umělci pak dokážou z písku vytvářet velkolepé sochy. Jenže jak se zdá, tak i tato meta je dávno překonána. Alespoň to platí pro Brazilce Marcela Coelha, který vytváří hrady ne z písku, ale přímo na jednoltivá zrnka písku.

Jeho práce je doslova dechberoucí. Jeden jeho výtvor je totiž nezabírá víc než půl milimetru. Pro většinu z nás je těžko představitelné, že na tak malou plochu lze vůbec něco malovat. Nutno tedy dodat, že Coelho hrady na zrnka písku nevytváří jen tak. Velkým pomocníkem jsou mu laboratoř a zejména pak nanotechnologie.

Mikroskopické obrazce navíc nevznikaly ze dne na den. Coelho na nich pracoval s týmem laborantů několik let. Výsledek své práce pak nafotil pod mikroskopem a černobílé snímky pak zvětšil. Z nich pak vznikla výstava, která putovala po celém světě.

"Když jsem navštívil zámky na Loiře a další pamětihodnosti Evropy, zachytil jsem si je díky své kameře ludice. Poté, co jsem potkal inženýra ze společnosti Intel, který mi potvrdil, že pomocí nanotechnologií je možné malovat i na zrnka písku, hned mi na mysli vytanula myšlenka namalovat na ně právě ty zámky. Byl to začátek mého přiblížení se technologiím, kdy jsem se musel proplétat jejich možnostmi a úskalími," sdělil Lidovkám Coelho.

Prý naštěstí s projektem začal v roce 2003, tedy krátce poté, co pracoval v MIT Media laboratoři, což mu umožnilo projekt naplno rozvinout a následně dokončit.

Přestože jde o umělecký projekt, jednoltivá zrnka se zpracovávala v laboratoři.

Přestože jde o umělecký projekt, jednotlivá zrnka se zpracovávala v laboratoři.

Přestože Coelho hrady na zrncích písku nemají s tradiční výtvarnou scénou a uměním příliš společného, Brazilec, který aktuálně pracuje v Cambridge ve Spojených státech, to právě bere jako svoji devízu. Chlubí se totiž tím, že ho baví posouvat hranice lidských možností s využitím moderních technologií. Jeho zámky jsou aktuálně k vidění na výstavě například v Tel Avivu.

Tomáš  Holý

Autor

Tomáš Holýtomas.holy@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...