9. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Nanotechnologie fascinují, umělec jimi vytváří zámky na zrnka písku

Hrad je vytvořen na zrnko písku v laboratoří pomocí nanotechnologie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad je vytvořen na zrnko písku v laboratoří pomocí nanotechnologie | foto: cmarcelo.com

CAMBRIDGE Postavit si hrad z písku zvládne každé malé dítě. Nadaní umělci pak dokážou z písku vytvářet velkolepé sochy. Jenže jak se zdá, tak i tato meta je dávno překonána. Alespoň to platí pro Brazilce Marcela Coelha, který vytváří hrady ne z písku, ale přímo na jednoltivá zrnka písku.

Jeho práce je doslova dechberoucí. Jeden jeho výtvor je totiž nezabírá víc než půl milimetru. Pro většinu z nás je těžko představitelné, že na tak malou plochu lze vůbec něco malovat. Nutno tedy dodat, že Coelho hrady na zrnka písku nevytváří jen tak. Velkým pomocníkem jsou mu laboratoř a zejména pak nanotechnologie.

Mikroskopické obrazce navíc nevznikaly ze dne na den. Coelho na nich pracoval s týmem laborantů několik let. Výsledek své práce pak nafotil pod mikroskopem a černobílé snímky pak zvětšil. Z nich pak vznikla výstava, která putovala po celém světě.

"Když jsem navštívil zámky na Loiře a další pamětihodnosti Evropy, zachytil jsem si je díky své kameře ludice. Poté, co jsem potkal inženýra ze společnosti Intel, který mi potvrdil, že pomocí nanotechnologií je možné malovat i na zrnka písku, hned mi na mysli vytanula myšlenka namalovat na ně právě ty zámky. Byl to začátek mého přiblížení se technologiím, kdy jsem se musel proplétat jejich možnostmi a úskalími," sdělil Lidovkám Coelho.

Prý naštěstí s projektem začal v roce 2003, tedy krátce poté, co pracoval v MIT Media laboratoři, což mu umožnilo projekt naplno rozvinout a následně dokončit.

Přestože jde o umělecký projekt, jednoltivá zrnka se zpracovávala v laboratoři.

Přestože jde o umělecký projekt, jednotlivá zrnka se zpracovávala v laboratoři.

Přestože Coelho hrady na zrncích písku nemají s tradiční výtvarnou scénou a uměním příliš společného, Brazilec, který aktuálně pracuje v Cambridge ve Spojených státech, to právě bere jako svoji devízu. Chlubí se totiž tím, že ho baví posouvat hranice lidských možností s využitím moderních technologií. Jeho zámky jsou aktuálně k vidění na výstavě například v Tel Avivu.

Tomáš  Holý

Autor

Tomáš Holýtomas.holy@lidovky.czČlánky