24. června 2018 6:31 Lidovky.cz > Relax > Design

Otevřené bydlení. Sousedi nablízku a žádné dveře

Cílem společného projektu je probudit ve společnosti utichající touhu po reálné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cílem společného projektu je probudit ve společnosti utichající touhu po reálné... | foto: Lexus Design Award

Bydlení v komunitě? V současném světě aktuálnější než by se mohlo na první pohled zdát. Po dlouhých desetiletích, kdy vládl fenomén odcizování, začíná společnost pociťovat nedostatek sdílení - čehokoli. Právě na to se rozhodli reagovat dva mladí designéři z Harvardu a představili koncept otevřeného bydlení.

„Boříme hranice, které lidem brání spolu komunikovat i spolupracovat. Chceme je naučit znovu sdílet jeden prostor. Proto jsme zkusili jeden velký prostor přeměnit na místo pro společné, avšak pohodlné bydlení,” shodují se designéři. Na tomto společném projektu začali pracovat během svých studií na Harvardu v roce 2017. 

Každý sice má svůj vlastní byt a své pokoje, nicméně celý bytový dům není...
Otevřené bydlení. Když vás se sousedy nedělí žádné dveře

Cílem společného projektu je probudit ve společnosti utichající touhu po reálné komunikaci s okolím, vytváření komunity či schopnosti pomáhat i těm, které osobně tolik neznáme. 

Koncept sdíleného bydlení

Khoa Vu (původem z Vietnamu) a Wilson Harkhono (původem z Indonésie) se poprvé setkali na Univerzitě Berkeley v Kalifornii, kde oba s výborným prospěchem vystudovali obor Architektura. Jejich práce se vždy zaměřovala na bourání zažitých přístupů v architektuře. V současné době oba studují design na Harvardské univerzitě. 

Architekti a designéři Khoa Vu a Wilson Harkhono se rozhodli začít u základů, tedy u místa, kde člověk bydlí, a kde také tráví nejvíce času. Koncept otevřeného bydlení představili v rámci udílení letošní ceny Lexus Design Award, jejímž tématem bylo zlepšovat svět prostřednictvím spojování lidí. Projekt, s nímž se mladí umělci dostali až do finále, je založen na tom, že jeho obyvatelé jsou v permanentním vzájemném kontaktu. 

Každý sice má svůj vlastní byt a své pokoje, nicméně celý bytový dům není oddělen žádnými dveřmi. Součástí jsou také vyloženě společné venkovní i vnitřní prostory. Některé zdi jednotlivých bytů navíc mají okna vedoucí k sousedům. Může jít o jeden samostatně stojící dům, ale také o celé sídliště.

Na tomto společném projektu začali pracovat během svých studií na Harvardu v...
Lidovky.cz