Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paříž jak ji neznáte, skrývá megalomanské budovy jako ze sci-fi

Design

  7:51
Eiffelovku, Notre Dame či mrakodrapy La Défense. Paříž má své ikonické budovy, které zná celý svět. Nicméně město nad Seinou skrývá i jiné architektonické poklady. Jde megalomanské futuristické projekty, o kterých většina návštěvníků neví. Ve fotografickém dokumentu Souvenir d ́un future (vzpomínka na budoucnost) se je snažil zachytit Laurent Kronental.

Laurent Kronental ve svém fotografickém dokumentu zachycoval architekturu futuristických staveb, které v oblasti kolem Paříže vyrostly mezi 50. a 80. léty. foto: hwww.laurentkronental.com

Ten čtyři roky navštěvoval ony futuristická města a jejich obyvatele. Tyto objekty hromadného bydlení, francouzsky předzívané Grands Ensembles, vznikaly především mezi 50. až 80. léty kolem Paříže. Často megalomanské a futuristicky vzhlížející domy měly reagovat na tehdy rostoucí počet obyvatel a příliv migrantů. Zároveň se mělo jednat o moderní a komfortní bydlení.

Laurent Kronental ve svém fotografickém dokumentu zachycoval architekturu...
Laurent Kronental ve svém fotografickém dokumentu zachycoval architekturu...

V současnosti jsou však tyto objekty spíše na okraji zájmu. Nacházejí se na předměstí, pro většinu obyvatel jde dnes spíše o nelichotivá místa, která se stávají i jistým mediálním klišé.

Rozsáhlé šedivé budovy nejčastěji vystavěné z betonu. Často vytváří paralelu s tamními obyvateli, kteří jsou dnes nejčastěji v důchodovém věku. Kronentalův projekt lze tak vnímat jako jistý melancholický odraz doby.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: