Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Pařížské stanice duchů: jak předělat metro na bazén či disco

Jaké by bylo chodit do bazénu, do klubu nebo do restaurace v hlubinách metra? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaké by bylo chodit do bazénu, do klubu nebo do restaurace v hlubinách metra? | foto: oxoarch.com

Jaké by bylo chodit do bazénu, do klubu nebo do restaurace v hlubinách metra? Na první zdání bláznivý pohled nemá zas tak daleko k realizaci. V Paříži přišli architekti s návrhem, jak zrenovovat opuštěné stanice metra a vdechnout jim nový život.

Město světel, jak se také jinak francouzské metropoli přezdívá, má jednu z nejrozsáhlejších sítí metra v Evropě. I přes svoji rozsáhlou strukturu, lze najít stanice, které jsou po desítky let opuštěné a nevyužívané. Zatímco některé jsou opuštěné od dob nacistické okupace, jiné zase nebyly ani veřejnosti zpřístupněny.

Architektonické studio OXO Architects vytvořilo návrhy, jak vhodně místa předělat. Žádný z návrhů nepočítá s hromadnou dopravou, ale naopak s využitím pro širokou veřejnost v podobě baru, restaurace, nočního klubu popřípadě bazénu či podzemní zahrady.

Jaké by bylo chodit do bazénu, do klubu nebo do restaurace v hlubinách metra?
Jaké by bylo chodit do bazénu, do klubu nebo do restaurace v hlubinách metra?

„Plavat ve výklencích stanice metra byl sen, který se ale může stát realitou a navíc se může popasovat s nedostatečnou kapacitou sportovišť v hlavním městě. Divadelní sál v jedné ze stanic by byla úžasná příležitost nejen pro scénografy, ale i choreografy a tanečníky, jak se konfrontovat s místem částečně familiérním a částečně nevídaným,“ komentují své nápady architekti.

Pařížské metro čítá přes tři stovky stanic s délkou přesahující 210 kilometrů. Podobné nápady využití opuštěních kolejišť není ojedinělý. Podobně je tomu například v Londýně, kde se nevrhovalo vybudovat hydroponické zahrady. Realizace takovýchto projektů však stojí na politických rozhodnutích.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.