Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počin roku? Podle studia Olgoj Chorchoj Berdychovy vázy a Lasvit

Design

  11:30aktualizováno  27. prosince 9:20
V České republice jsou bráni jako ikony designu, studio Olgoj Chorchoj zakládali už v roce 1990, teď na VŠUP vychovávají novou generaci designérů. A jejich sen? Kompletní návrh domu.

Michal Froněk a Jan Němeček foto: Lidovky.cz

"Určitě by bylo fajn navrhnout dům od architektury až po skleničky. Částečně se nám to už splnilo, ale tak na 50%," řekl Jan Němeček v online rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz a Michal Froněk dodal: "Je nádherné, ale také nesmírně zodpovědné, při navrhování stvořit věc, která globálně ovlivní vkus lidí. Zároveň nás ale baví pracovat pro malé lokální manufaktury, které se zaměřují na řemeslně propracované produkty, které se vyrábějí v limitovaných sériích. Tyto dva rozdílné světy se ale často protínají a ovlivňují. Sen je například tvořit pro jednoho výrobce dlouhodobě - pomoci mu tímto navrhnout ucelenou výrobní linii výrobků. Například jako Dieter Rams, který navrhl v minulosti více než 500 výroků pro firmu Braun. Přál bych si, aby český design byl jakýmsi průsečíkem mezi jižní kreativitou a severskou precizností."

Olgoj Chorchoj: Pivní sklo pro Lokál

Olgoj Chorchoj: Pivní sklo pro Lokál

Česká kultura i design jsou podle designérů výsledkem křížení mnoha kultura a těžko se specifikují. "Různorodost je jednou z přirozeností naší doby. Epochu převládajícího uměleckého stylu, jakým byla třeba secese, za našich životů rozhodně nezažijeme, možná v příštích generacích, až bude společnost fungovat na zcela jiných společenských, ekonomických a informačních principech."

Highlight roku? Berdychovy vázy a Lasvit

Froněk s Němečkem se v designu pohybují už přes dvaadvacet let, co je zaujalo  v roce 2012? "Moc se mě zaujala vila nad kopcem v Barceloně od tamního studia Cadaval+Sola-Morales, to se jim to stavělo na takové parcele. Z designu mám radost z „domácího“ Lasvitu a z váz od Jakuba Berdycha," řekl Michal Froněk a dodal, že by si přál, aby ocenění Czech Grand Design dostal designér za nějaký industriální výrobek.

Jakub Berdych u svých prací v Mikulově.

Jakub Berdych u svých prací v Mikulově.

A jak je to se stále se opakující otázkou ceny designu? "Kvalita produktu i projektu by neměla být jen přímo úměrná ceně. Existují pozitivní příklady jak domů, tak designu. V globálu jsou ale esteticky kvalitní věci drahé a levné produkty většinou naopak. Obávám se, že je to dáno většinovým vkusem, který se ještě nezkultivoval," uzavřel Němeček.

Jaké křeslo si pořídit domů? A jakým automobilkám fandí? CELÝ ONLINE ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

Autor:

Mohlo by vás zajímat