25. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

‚Robota‘ R2-D2 pod Nuselským mostem radnice nechá. Je to připomínka Čapka, tvrdí

Větrací šachtu starého bunkru přemaloval neznámý umělec na legendárního robota... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrací šachtu starého bunkru přemaloval neznámý umělec na legendárního robota... | foto: Petr Svoboda.

PRAHA Větrací šachtu starého bunkru přemaloval neznámý umělec na legendárního robota R2-D2 z Hvězdných válek. „Robot“ se nachází v parku pod pražským Nuselským mostem. Radnice Prahy 2 výtvor zachová, podle ní jde o hezkou připomínku Karla Čapka, který je se slovem robot spojován.

„Tato výzdoba nevzhledné šachty se nám líbí. Kde jinde by měl stát robot, než v městské části, která je tak spojena s autorem tohoto termínu, Karlem Čapkem,“ uvedla v reakci na výtvor starostka Prahy 2 Jana Černochová serveru iDNES.cz. 

Záleží, jak dlouho výtvor v parku vydrží. Již v době pořízení fotek bylo místo ohrazeno páskou s nápisem „zákaz vstupu“. 

Radnice „robota“ chce zachovat.
„Robot“ se nachází v parku pod pražským Nuselským mostem.

Radnice podobné pouliční umění (street art) přemalovávat nehodlá, a tak i „robot“ u Lublaňské ulice zůstane. Černochová však upozornila, že to neznamená, že radnice bude tolerovat vandalství nebo nelegální sprejerství. Nápravy městskou část vyjdou zhruba na dva miliony korun ročně.  Legální plochy by časem mohly být na pilířích Nuselského mostu, který je nyní v rekonstrukci.

R2-D2 je v Hvězdných válkcáh malým kosmickým robotem, astromechanickým droidem, který má nahrazovat opraváře na kosmické lodi.

Lidovky.cz
J. Nový Že by Černý? 7:42 25.10.2017

Najdete na Lidovky.cz