5. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Rozmarný červenec podle CZECHDESIGNU: dortíky i letní móda

Barevné makronky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevné makronky. | foto: Shutterstock

Dort nejlepší i nejstarší, sluneční lázně, letní móda i česká designová snídaně v Gruzii. Neziskovka CZECHDESIGN svými červencovými tipy dokazuje, že léto bude nabité, i když si výstavy vezmou dovolenou.

 

Přinášíme tipy, kam v červenci za designem. Protože je léto, můžeme být trochu rozmarní a skákat od tématu k tématu a nabídnout Vám od všeho pěkného a inspirujícího trochu.

1 x plovárna

V podkrkonoší, blízko městečka Hořice s dlouhou kamenickou tradicí, se nachází areál slunečních lázní a plovárny Dachovy, která je napájena z horského pramenu. Dřevěné převlékací kabinky natřené v jasně sytých barvách navozují báječnou atmosféru 20. let 20. století, kdy bylo toto koupaliště postaveno. Dekorativní geometrický rastr okenních tabulek centrální části budovy je vskutku pastvou pro oči, nejenom pro milovníky Art deca, ale i pro všechny, kdo se nebojí vydat do temných lesů Hořického chlumu a spatřit tento skvost a využít jeho pohostinství.

Sluneční lázně Dachovy

Sluneční lázně Dachovy1 x secese zahalená do baroka

Prozkoumat secesní sochařství zasazené do ryze barokních interiérů Trojského zámečku je výzva hodna intelektuála. Barokní Trojský zámek skýtá v těchto letních dnech nejen úkryt před letní sluneční výhní, ale i dobrodružnou cestu za něžným secesním sochařstvím, jehož někteří představitelé studovali ve výše zmíněných Hořicích. Výstava Vášeň, sen a ideál potrvá celé léto až do 3. listopadu 2013. Více informací ZDE.

Výstava Vášeň, sen a ideál

Výstava Vášeň, sen a ideál1 x Francouzské dortíky v Praze

Secese je pojítkem pro další tip! V srdci Prahy v labyrintu chodeb pasáže secesního domu u Nováků se skrývá pravá francouzská cukrárna St. Tropez. Její neotřelé dorty i čokoládové pralinky jsou potěšením, jak pro zrak, tak především pro chuťové buňky, které nás přenesou myšlenkami do krásné Paříže, jednoho z center secesního uměleckého hnutí a kolébkou městských pasáží.

Cukrárna St. Tropez

Cukrárna St. Tropez


1 x muzeum

Sladké dortíky si připomeňme ještě jinak a navštivme  pelhřimovské muzeu Vysočiny. V něm se nachází jeden kuriózní unikát a doklad cukrářského umění z konce 19. století. Svatební dort z roku 1880 je nejstarším zachovalým dortem ve střední Evropě.Více informací ZDE.

Nejstarší dort v Evropě

Nejstarší dort v Evropě


1x Gruzie

Výstavy odjely na dovolenou. V Praze a okolí se toho moc neděje. Vyrazte do zahraničí. Výstava designu střední Evropy bude představena v Gruzii. What's for Breakfast, výstava v gruzijské Tbilisi proběhne od 24/6 do 3/7/2013 ve Writer's House of Georgia. Česká snídaně v posteli je prostřena pracemi ze studií Olgoj Chorchoj, Rony Plesl, studio LLEV či deFORM. Ve snídaňovém menu také nechybí známé designové kousky Jiřího Pelcla, Maxima Velčovského a Martina Žampacha. Praktičnost výstavy je doladěna náčiním renomovaných společností jako je Tescoma, TON a také mladými perspektivními firmami Brokis, LUGI a Verreum. Výstavu pro české Ministerstvo zahraničních věcí připravil CZECHDESIGN. Více informací ZDE.

What's for Breakfast

What's for Breakfast


1 x talent

Filip Hieke, mladý módní návrhář a student Ateliéru módní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze tvoří velmi nadčasový styl. V  jeho oblečení z nové kolekce jaro/léto 2013 READY TO WEAR, můžete vyrazit do všech výše představených míst a budete se cítit jako ryba ve vodě.

Filip Hieke

Filip Hieke, www.filiphieke.cz


Designové tipy neziskovky CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Czechdesign

Czechdesign

CZECHDESIGN, terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz