130 let

Portréty jsou výsledkem kombinace matematických výpočtů, ruční práce a pečlivé instalace podle předlohy. | foto: Lasvit

Složitá matematika i delikátní práce. Karlínskou budovu zdobí skleněné bubliny z Lasvitu

Design
  •   6:13
Nový karlínský kancelářský komplex, který z ulice zaujme zelení na fasádě, má nyní uvnitř čtyř vstupních lobby skleněné instalace z dílny LASVITu. Pro budovu AFI Karlín vytvořil umělecký ředitel české společnosti Maxim Velčovský portréty osobností životně spjatých s Karlínem.
„Skleněné malby“ zachycují tváře rakouské císařovny Karolíny Augusty Bavorské,...
Pomocí základních tvarů skládám na stěnách portréty čtyř osobností spojených s...

„Pomocí základních tvarů skládám na stěnách portréty čtyř osobností spojených s životem Karlína. Zajímá mne moment, kdy se abstraktní shluk jednotlivých částic začne v lidském mozku spojovat do konkrétní podoby,“ vysvětluje svůj záměr Velčovský. Na každý portrét bylo třeba vyrobit více než tři tisíce skleněných bublin, aby portréty pokryly celé stěny a vytvořily tak výsledný efekt abstraktní změti teček, ze kterých ze stěny vystupuje konkrétní obraz.

Lasvit

LASVIT je uměleckou křižovatkou, kde se střetávají talentovaní umělci a rodí neotřelé nápady. Mladá a progresivní česká společnost inspiruje svět svými dechberoucími skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel a skla. Zakladatel společnosti Leon Jakimič kormidluje společnost s respektem ke sklářským tradicím, ale také s nehynoucím nadšením pro moderní technologie a odvážný design.

„Skleněné malby“ zachycují tváře rakouské císařovny Karolíny Augusty Bavorské, vynálezce Františka Křižíka, legendy českého průmyslu Emila Kolbena a herečky Olgy Scheinpflugové. Na počest císařovny totiž dostala čtvrť v roce 1817 své jméno, Kolbenův slavný strojírenský komplex stál v místech, kde je nyní Palác Karlín či Forum Karlín, po „českém Edisonovi“ pojmenovali v místech jeho bývalého závodu stanici Křižíkova a Olga Scheinpflugová se v pražské čtvrti inspirovala k napsání Karlínské balady.

Portréty jsou výsledkem kombinace matematických výpočtů, ruční práce a pečlivé instalace podle předlohy. Počítačem vytvořený grafický plán je totiž nutné ručně doladit, aby mysl dokázala bodovaný obrazec vnímat jako tvář.

Autor: Lidovky.cz