Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šperky se vyrábějí z PET lahví nebo i starého bubnu z pračky

Design

  6:50
Použité PET lahve, dráty pro přenos slabého napětí nebo i plech z bubnu vyřazené pračky využívají mladí výtvarníci pro výrobu šperků. Recyklované materiály v poslední době nahrazují v nezávislé tvorbě tradiční kovy. Kromě originality jsou totiž pro autory cenově dostupnější.

Použité PET lahve, dráty pro přenos slabého napětí nebo i plech z bubnu vyřazené staré pračky využívají mladí výtvarníci pro výrobu šperků. Recyklované materiály v poslední době nahrazují v nezávislé tvorbě tradiční kovy. Kromě ekologické myšlenky výroby a originality jsou pro autory cenově dostupnější, uživatelé je vyhledávají také pro nápaditost a originalitu. foto: ČTK

Výtvarnice Irena Marie Hartingerová vyrábí náušnice, extravagantní čelenky (fascinátory) i náhrdelníky z PET lahví. Podobají se skleněným. Loni se jí podařilo najít nový technologický postup na výrobu korálků. Zkusila ale i kabelky a lustry.

„Šperky jsou kombinované s nerezovou ocelí, buď přímo na nerezových výřezech, nebo jsou to bižuterní lanka. Květinové vzory z PET jsou nastříhané a tvarované nad teplem. Zahřeje se to, změkne, a pak tvaruju jen s prsty,“ řekla Hartingerová. Jde podle ní o snadno dostupný, opracovatelný a lehký materiál, zapáleným ekologem ale prý není.

Použité PET lahve, dráty pro přenos slabého napětí nebo i plech z bubnu...
Použité PET lahve, dráty pro přenos slabého napětí nebo i plech z bubnu...

Grafička a designérka Zuzana Pšeničná pracuje s nerezovou ocelí a odpadem od firmy, která vyrábí vrata a ocelové komponenty. Z nich si nechává podle svých počítačových návrhů vyřezat díly pro náušnice ve tvarů pecek, jelenů nebo třeba kotviček. „Pak to ručně obrousím, nalepím a je hotovo,“ popsala. Barevně je doplňuje gumou nebo papírem. V její kolekci se objevují ale i náhrdelníky z pastelek a hliníkových trubek. Náušnice a náhrdelníky vytváří i ze zátek od piva a doplňuje výtvarnými motivy.

Novou kolekci na uplynulém Dyzajn marketu představila i značka Trash Made, na níž se podílí skupina umělců v čele s designérkami Annou Kozovou, Janou Chaklosh a Lindou Čihařovou. V minulosti už získaly několik nominací na prestižní Ceny Czech Grand Design. Vytváří náušnice a náhrdelníky například z drátů pro přenos slabého napětí.

Použité PET lahve, dráty pro přenos slabého napětí nebo i plech z bubnu vyřazené staré pračky využívají mladí výtvarníci pro výrobu šperků. Recyklované materiály v poslední době nahrazují v nezávislé tvorbě tradiční kovy. Kromě ekologické myšlenky výroby a originality jsou pro autory cenově dostupnější, uživatelé je vyhledávají také pro nápaditost a originalitu. Na příklad výtvarnice Irena Marie Hartingerová vyrábí náušnice, extravagantní čelenky (fascinátory) i náhrdelníky z PET lahví. Podobají se skleněným. Loni se jí podařilo najít nový technologický postup na výrobu korálků. Zkusila ale i kabelky a lustry.

Jejich základem je poddajná elektrovodná a snadno tvarovatelná měď. Pozornost kolemjdoucích vzbuzovaly i brože se zvířecími motivy vyřezané z nepovedených desek plošných spojů, takzvaných DPS. Základ tvoří laminát ze skelné tkaniny polepený měděnou folií. Zelenou barvu desce dodává maska z izolační vrstvy, která nechává odkryté jen pájecí plošky.

Náramek ze starého bubnu od pračky naopak vznikl v dílně sklářky Ilony Fiuráškové. „Náramky už dělám 12 let. Tak mne napadlo starý buben rozřezat rozbrušovačkou na pásky, obrousit a stočit,“ uvedla. Navrhla také kolekci perspexových náušnic, z jejich odpadního materiálu vznikla kolekce dalších menších. „S materiálem pracuji, dokud to jde,“ dodala.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat