Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy neziskovky CZECHDESIGN na leden: dětské knihkupectví i nová kavárna

Design

  6:00
Zima nás zatím svou krásou příliš ohromit nestihla – můžeme jen doufat, že v lednu nám to vynahradí, a pro jistotu přináší CZECHDESIGN tipy, které vám nevyzpytatelné počasí pomohou překonat. Příjemným zimním společníkem vám může být jako tradičně dobrá kniha, káva nebo výstava. Nemusíte ale zůstávat u klasiky – přinášíme vám doporučení na to nejčerstvější z vizuálně lákavé nabídky.

Café Placzek. foto: Vladimír Kiva Novotný

KNIHKUPECTVÍ

Největší pozornost na sebe v poslední době strhlo nové pražské knihkupectví a vydavatelství Page Five a my se také těšíme, jaké novinky do českého prostředí přinese. V pozadí však zůstalo otevření malého knihkupectví pod taktovkou vydavatelství Baobab v pražských Vršovicích. Knihy od Baobabu znají všichni rodiče, kteří chtějí nabídnout svým dětem kvalitně ilustrované a textově nápadité knihy. Nyní je mohou pořídit v útulném obchůdku, nabízejícím i tvorbu seskupení NAPOLI a dětskou literaturu od dalších českých a zahraničních vydavatelství. Více se dozvíte ZDE.

Knihkupectví Baobab

KNIHA

Pokud jste pod vánočním stromečkem nenašli dostatečné množství knih pro dlouhé zimní večery, doporučujeme pořízení publikace Vetřelci a volavky. Kniha je specifická svým pojetím jako atlas – konkrétně „atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968 – 1989)“. Mapuje pomníky, památníky i sochařskou a reliéfní výzdobu veřejných staveb. Vetřelci a volavky upozorňují na to, že uměleckou produkci této doby nejde vnímat černobíle, a poukazují i na neuvážené odstraňování těchto plastik v porevoluční době. Kniha potěší také grafickou podobou od Terezy Hejmové.

Větřelci a Volavky

VÝSTAVA

Téma nemocničního prostředí nezní samo o sobě vůbec lákavě. My vás ale zveme na výstavu zdůrazňující význam architektů a designérů při utváření těchto míst. Výstava „Bedřich Rozehnal. Architekt, který změnil standard nemocničního prostředí“ na Staroměstské radnici v Praze představuje průkopnickou osobnost tohoto architekta se zájmem o propojení účelnosti a psychologického působení na pacienta. Zaujala nás i vizuální koncepce výstavy od A1 Architects. Více se dozvíte ZDE.

Instalace výstavy.

KAVÁRNA

Jste z Brna nebo se do Brna chystáte na výlet? Pak se zastavte ohřát do nově otevřené kavárny Café Placzek v Minoritské ulici. Její podobu volně navazující na slávu brněnských funkcionalistických kaváren má na svědomí ateliér RAW (Tomáš Rusín, Ivan Wahla). Café Placzek zaujme svou jednoduchou elegancí doplněnou výrazným prvkem v podobě lustrů z červených dýh a jedinečným výhledem na protilehlý portál barokního minoritského kostela.

TIPY NEZISKOVKY CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz. V CZECHDESIGNU lednové tipy připravila Petra Zacpalová.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...