17. července 2017 6:41 Lidovky.cz > Relax > Design

Umělci představí v v Miřenicích díla poukazující na migraci

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

NALŽOVSKÉ HORY Dvacítka umělců ze světa představí v uměleckém prostoru ArtMill v Miřenicích na Klatovsku díla věnovaná migraci ve světě. Na problémy spojené s ní poukážou prostřednictvím videí, performancí, maleb, fotografií a instalací.

Vernisáž I’M/MIGRATION se uskuteční v sobotu 22. července a výstavu doprovodí víkendové přednášky, řekla manažerka výstavního prostoru Gabriela Benish-Kalná.

Výstavní síň má podtitul středisko trvale udržitelné tvořivosti a vznikla ve staré miřenické stodole v roce 2004. Její provozovatelé se snaží poukázat prostřednictvím různých uměleckých forem na problémy současné doby. U nadcházející výstavy je to právě migrace.

Umělci se zaměří na vztah mezi ekologií a migrací

„Umělecká díla zkoumají, jak klima mění celosvětovou migraci a populační vzory. Mezi pozvanými umělci jsou Helen a Newton Harrison, průkopníci uměleckého hnutí v oblasti životního prostředí,“ uvedla Benish-Kalná. Mezi vystavujícími budou i umělci ze Španělska, Norska, Velké Británie, Izraele, Kamerunu nebo Ghany.

„Nové studie o environmentální migraci nám dávají porozumění, jak globální změny klimatu ovlivňují migraci a vymisťování lidí po celém světě. Sucha, nárůst hladin moří ovlivňují historicky stabilní sociální, ekonomické a humanitní systémy,“ uvedla Benish-Kalná. Na tyto problémy se vystavující umělci dívají z různých úhlů a zachycují jak život obyvatel Středomoří, tak i následky ničení ekosystémů v Indii nebo kolonizaci domorodých Američanů.

ČTK