130 let
Návrh Martina Přibíka

Návrh Martina Přibíka | foto: Archiv designéra

Výroba designu? Návrhy českých designérů realizovaly chráněné dílny

Design
  •   7:00
Designéři z občanského sdružení Design Aliance opět navrhli dárkové předměty, které budou vyráběny v chráněných dílnách. Po úspěchu z minulých let, kdy objekty a šperky nakonec neskončily jen u zákazníků, ale i ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea, tvoří letošní kolekci třeba náušnice nebo otvírák na lahve.

České designéry před několika lety oslovila společnost ČEPS, potřebovala navrhnout několik reklamních předmětů a šperky Zdeňka Vacka a Dana Pošty společně s porcelánovou dózou Štěpána Kuklíka měly nakonec takový úspěch, že je dnes najdete i ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

V roce 2010 pak navrhl karlovarský designér Martin Přibík mísu, kterou spoluvyráběli i zdravotně postižení v chráněných dílnách a od té doby se v tradici pokračuje. Loni byl například v chráněných dílnách pražské Drutěvy a občanského sdružení Náruč s velkým úspěchem realizován návrh textilní hračky pro děti od designérky Michaely Vrátníkové ze studia Boa. 

Hračky Michaely Vrátníkové

Všechny předměty našly inspiraci ve tvaru stožárů vedení vysokého napětí a letos designéři navrhli třeba ocelové náušnice (Michaela Vrátníková), otvírák lahví (Petr Mikošek) nebo badmintonový set s motivy izolátoru (Martin Přibík).

Ne příliš často se stává, že by velké firmy podporovaly český design. ČEPS je navíc první českou společností, která propojila práci designérů s výrobou chráněných dílen. Snad bude podobných projektů v budoucnosti pouze přibývat.

Autor: ter