26. května 2019 5:31 Lidovky.cz > Relax > Design

Výstava Cityblok otevírá téma překážek ve městě. Jsou všude, ale nevnímáme je

Výstava představuje 17 objektů, které zásadně utváří charakter města, ale které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava představuje 17 objektů, které zásadně utváří charakter města, ale které... | foto: CAMP

Výstava Cityblok v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) se zabývá překážkami ve městě. Podobně, jako je současný virtuální veřejný prostor plný informací, je městský veřejný prostor plný věcí. Výstava představuje 17 objektů, které zásadně utváří charakter města, ale které jsme si zvykli nevnímat.

Mezi nimi jsou například odpadkové koše, kterých je v Praze neuvěřitelných 44 typů, nefunkčně umístěná zábradlí nebo betonová protiteroristická svodidla, která omezují funkci veřejných prostranství. S každým takovým objektem se pojí složitější společenská témata, která výstava odkrývá.

Město by se mělo přizpůsobit lidem

Parkovací automat, lavička, zábradlí, odpadkový koš, oplocení, rampa a další. Výstava Cityblok přináší dva pohledy na vybrané objekty. Vysvětluje jejich původ a potřebu pro město a zároveň upozorňuje na jejich často nesmyslné používání i rizika. Potřebuje Praha 44 typů odpadkových košů, 920 vyhlášek, které něco zakazují, či betonová protiteroristická svodidla mnohdy omezující funkci náměstí? 

„Lidé by se neměli přizpůsobovat městu, ale město lidem. Mělo by být otevřenější, bez zbytečných bariér,“ říká Zdeněk Hřib, pražský primátor, který výstavu symbolicky otevřel odstraněním překážky v podobě mříže zabraňující přístupu do areálu Emauz, sídla CAMPu.

„Vybrali jsme 17 objektů, které se nejčastěji objevují ve městě a popsali jejich výhody i nevýhody. Ve městě je lidé mohou potkávat na každém kroku a jejich přítomnost se zdá být nezbytná. Zvyšují bezpečnost, zpřístupňují nepřístupné, umožňují pobývat venku. Plní svůj dílčí úkol, ale neexistuje pro ně systematický přístup – koncepce, která by brala v potaz širší souvislosti. S každým zdánlivě nevinným objektem se tak pojí složitější společenské téma, které výstava Cityblok předkládá,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Zábradlí ano či ne?

Příkladem může být obyčejné zábradlí. Pozitivní funkci plní před školami a na zastávkách, kde brání střetu lidí a aut. Spekulovat nad jeho užitečností je možné v případě oplocování zelených ploch, kde brání lidem v posezení na trávníku. V porovnání se zahraničím je zábradlí v Čechách nebývale mnoho a zvykli jsme se ho používat pro řešení různých problémů ve městě. Celkem 920 vyhlášek významně ovlivňuje fungování ve veřejném prostoru Prahy. 

Zákaz segwayů jistě všichni uvítali, zákaz buskingu však nadobro odstranil pouliční hudební vystoupení. Pražané mohou chodit po 10 000 přechodech pro chodce, na mnoha místech ovšem chybí. Často jsou umístěny mimo přirozené trasy pohybu lidí, a tak prodlužují jejich cestu. Zároveň je v metropoli mnoho nadchodů či podchodů, které obyvatelům evokují spíše zápach nebo možnost přepadení než bezpečné překročení silnice.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!