Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Someliéři testovali až 130 let stará vína. Lahev by mohla stát i 750 tisíc

Na snímku jsou zleva jsou Andreas Wickhoff, držitel titulu Master of Wine, a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku jsou zleva jsou Andreas Wickhoff, držitel titulu Master of Wine, a... | foto: ČTK

Na zámku Bečov someliéři v neděli ochutnali některá z vín, která byla nalezena v roce 1985 společně s relikviářem sv. Maura. Až 130 let stará vína byla dosud ohodnocena na 20 milionů korun. Nedělní degustace speciální metodou bez otevření lahve ale potvrdila vysokou kvalitu vín a jejich hodnota bude určitě vyšší než odhad.

Na degustaci se podíleli Andreas Wickhoff, držitel titulu Master of Wine, český someliér Jakub Přibyl a Greg Lambrecht, vynálezce degustačního zařízení Coravin.

Unikátní přístroj Coravin tenkou jehlou zajede pod korek a netečným plynem argonem vytlačí malé množství vína, aniž by se do lahve dostal vzduch.

Nejdražší lahve by se podle someliéra Jakuba Přibyla daly prodat i za 750 tisíc...
Someliér Jakub Přibyl

Lambrecht pro nedělní bečovskou degustaci nechal vyrobit speciálně upravený přístroj, který využívá nižšího tlaku, aby se staré lahve nepoškodily.

Podle třikrát po sobě zvoleného nejlepšího českého someliéra Jakuba Přibyla by se nejdražší lahve daly prodat i za 750 tisíc korun za lahev.

Relikviář svatého Maura

Vzácnou románskou památku ze 13. století, relikviář svatého Maura, ukryla spolu s víny pod podlahu rodina Beaufort-Spontin. Ta vlastnila zámek a hrad Bečov v letech 1838–1945. Po válce byli odsunuti a s největší pravděpodobností počítali s tím, že si jednou cennosti vyzvednou.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....