Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Češi jsou nejspokojenější s kvalitou piva, nejhůře hodnotí brambory

Jídlo

  15:38
PRAHA - Kvalita nabízených potravin podle spotřebitelů stoupá. Nejspokojenější jsou Češi s nabídkou piva, minerálek, chleba a sýrů. Naopak nejhůře hodnotí kvalitu levných uzenin a brambor. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který loni na podzim pro Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) provedla společnost INCOMA GfK.
Pivo-ilustrační foto.

Pivo-ilustrační foto. foto: Shutterstock

Během šetření přiřazovali spotřebitelé vybraným kategoriím potravin hodnoty od velmi dobré po velmi špatnou. S kvalitou piva bylo velmi spokojeno 66 procent respondentů, s kvalitou minerálních vod 57 procent z nich.

Prodávaný chleba je velmi kvalitní podle 56 procent dotazovaných, více než polovina z nich tak označila nabídku sýrů.

Nejhorší jsou levné uzeniny a brambory
Naopak 13 procent zákazníků hodnotilo jako velmi špatnou nabídku levných uzenin, které byly velmi dobré jen podle 16 procent kupujících. Druhé nejhorší hodnocení získaly brambory. Jako velmi dobrou jejich kvalitu označilo 22 procent lidí, velmi nespokojeno se sortimentem prodávaných brambor byla čtyři procenta zákazníků. I u potravin z konce pomyslného žebříčku kladné hodnocení převažovalo nad záporným.

Spotřebitelské hodnocení kvality v roce 2009 dosáhlo, v průměru za jeden výrobek, "indexu kvality" 116,6. To je téměř devítinásobek indexu z roku 1988 a takřka padesátiprocentní zvýšení proti roku 2001, kdy bylo srovnatelné šetření provedeno naposledy. Nejvyšší hodnoty (148) dosáhl index kvality u chleba, naopak nejhorší výsledek (devět) dosáhly méně kvalitní uzeniny.

"Je zřejmé, že kvalita potravin (z hlediska hodnocení spotřebitelů) se značně zlepšila," uvedla Olga Štiková z ÚZEI. Spotřebitelské hodnocení kvality podle ní závisí na subjektivních pocitech kupujících. Hodnocení ovlivňuje také šíře a objem nabídky, včetně pestrosti potravinářského sortimentu v různých cenových relacích.

Lidé se rozhodují spíše podle kvality
Hodnocení kvality se skokově zlepšilo mezi roky 1991 a 1996. To je podle odborníků způsobeno rozšířením nabídky potravin po vstupu obchodních řetězců na český trh. Po stagnaci růstu mezi roky 1996 a 2001 přišel opět růst indexu. Jeho mírný pokles však podle Štikové nebyl způsoben zhoršením kvality potravin.

V těchto letech se totiž stabilizovala kvalita potravin a kvalita těch z tuzemské produkce se vyrovnala zahraničním výrobkům. Vzrostly také nároky spotřebitelů a jejich rostoucí kupní síla umožnila změnu v poptávce, která se přesunula od základních potravin k výrobkům s vyšším stupněm zpracování.

Lidé se při nákupu potravin rozhodují více podle jejich kvality než podle ceny potravin, rozdíl je však velmi těsný. Zatímco kvalitu označila jako důležitější hledisko rovná polovina nakupujících, podle úrovně cen nakupuje 47 procent zákazníků.

Preferování českých potravin
Kvůli vyšším nároků na kvalitu dávají spotřebitelé přednost českým potravinám. Pro více než 40 procent zákazníků obchodního řetězce Tesco Stores ČR je podle jeho průzkumu důležité, že si mohou koupit český výrobek. "Zákazníci vnímají české výrobky jako nejkvalitnější. Téměř polovina z nich kupuje české výrobky kdykoliv může oproti 17 procentům, které jim nedávají přednost," uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Češi podle obchodníků také mění své zvyklosti. "Rapidně roste zájem o potraviny, které jsou určené k okamžité spotřebě nebo jsou předpřipravené k rychlému zpracování. Zájem zákazníků o čerstvé maso, zeleninu či saláty roste doslova před očima," uvedl ředitel nákupu čerstvých potravin pro prodejny Albert Libor Ondráček.

Autoři: ,