Zelené výhonky mladé pšenice zná zřejmě každý z nás. Můžeme je spatřit na každém druhém poli a na Velikonoce zdobí osení naše stoly. To, že se dá z mlaďoučké pšenice připravit i nápoj plný vitaminů, však tuší málokdo.
"Čerstvá šťáva z wheatgrass je v Česku novinkou. Nápad jsme přivezli z Austrálie, kde se hojně popíjí," říká Kristina Řešátková z firmy Witi Witi, která mladé obilí na český trh dodává. "Baví nás dělat věci hravě a ta tráva - pšenice je hodně hravá. Navíc nám Čechům i dost blízká. A lze z ní připravit úžasný koktejl plný vitamínů," vysvětluje.
Účinky wheatgrass:Wheatgrass kromě enzymů obsahuje chlorofyl, aminokyseliny, minerály, vitaminy a fytonutrienty, které jsou velmi prospěšné pro lidské tělo a jeho zdravý vývoj. Šťáva čistí organizmus, pomáhá odplavovat z těla toxiny a těžké kovy. Při pravidelném užívání posiluje imunitu, působí preventivně proti různým nemocem, upravuje zažívání, zlepšuje pleť. Je ideálním doplňkem při dietách a půstech, skvěle se hodí pro jarní očistnou kůru. Obsah minerálů způsobuje, že wheatgrass působí výrazně zásadotvorně a tudíž pomáhá redukovat škodlivé metabolické překyselení, které může způsobovat řadu zdravotních potíží – od zápachu z úst a kazivosti zubů přes chronické záněty až po vyšší riziko vzniku cukrovky. |
Nejlepší je pít šťávu ihned vylisování, to obsahuje nejvíc enzymů důležitých pro zdraví. Když si navíc dáte panáka hned po ránu, dodá vám energii pro začátek dne. "Ideální je místo kávy, funguje jako 'nakopávač'. Také ji oceníte po tahu," říká s úsměvem Lucie Lankašová z Witi Witi.
Její slova potvrzuje i Pavel Kořínek, který ji pravidelně pije už tři roky. "Poprvé jsem wheatgrass ochutnal ve Francii od kamaráda surfaře. Je to lehké pití, člověka zasytí a má pak hodně energie, takže je ideální pro sportovce," říká. Pšenici si pěstuje sám v práci za oknem, s kolegy si pak vždy kolem oběda dají jednoho panáka. "Je to takový náš rituál," dodává. A jaké jsou výhody toho nápoje? "Dlouhou dobu jsem nebyl nemocný, takže vliv na imunitu asi má."
A vědí to i lékaři. V Dánsku třeba šťávu z wheatgrass doporučují jako doplněk stravy při léčbě rakoviny. Jako prevenci proti onemocnění ji popíjí i lidé v Anglii, Německu či na Novém Zélandu. A doporučená denní dávka? "Tak tři malé panáky denně," říká Řešátková. Podle ní mohou být reakce na obilnou šťávu různé: "Někomu může být zprvu lehce zle, tělo si musí zvyknout," dodává.
Pěstovat pšenici můžete i doma
Pěstovat wheatgrass mohou lidé sami doma, chce to však trpělivost a zkušenosti. Důležitá je také kvalita osiva. Rozhodně se nevyplatí trhat pšenici přímo z pole, farmáři totiž často používají nejrůznější chemická hnojiva. "My používáme pšenici durum v biokvalitě," říká pěstitel Sláva Klement z pěstírny, která se nachází v Řevnicích u Prahy.
Jejich mladé obilí má ve své nabídce třeba společnost Freshbedýnky, která dodává bioprodukty přímo od farmářů. "Jakmile jsme pšenici zařadili do nabídky, ihned jsme zaznamenali velký zájem ze strany Angličanů," říkájí majitelé Filip Říha a Veronika Muchová, kteří šťávu z pšenice ochutnali poprvé v Izraeli. Češi si na ni podle nich teprve zvykají. V bedýnce jim dodají sáček pšenice za 80 korun. "Z něj si vylisují tak dva panáky," říká Filip.
Také na lisování se doporučují speciální šnekové odšťavňovače. Pavel Kořínek sice používá mlýnek na mák po babičce, ale ten podle některých není zrovna ideální, třeba proto, že obsahuje nikl.
Chuť po mladých kukuřičkách
Pokud se vám nechce šťávu složitě připravovat, můžete ji ochutnat v některé z pražských restaurací. Do své nabídky ji zařadila například vegetariánská Maitrea. "Chceme pracovat s potravinami, které podporují regeneraci povzbuzují vědomí a do této kategorie mladá pšenice určitě patří. Já sám si dám občas panáka pšenice a nikdo by mi nehádal 75 let, " říká s úsměvem spolumajitel restaurace Václav Stanislav, kterému je však sotva čtyřicet. Podle něj je dobrá i v kombinaci s pomerančovým nebo jiným ovocným džusem. Za panáka tu zaplatíte 55 korun. "Stojí podobně jako panák zelené," dodává.
ČTĚTE TAKÉ:Maitrea: vegetariáni vás neukousnou Duch podniku je prodchnutý kombinací pozitivních energií. Interiér je dílem profesionálních architektů, osobních přátel, ale i majitelů a některých zaměstnanců, hudba je lehce esoterická, ale neuspí vás. |
Zelenou šťávu lisují i v sesterském podniku Lehká hlava, dále ve firmě Frutapura, zaměřující se na čerstvé džusy, a brzy ji budete moci ochutnat přímo v pěstírně v Řevnicích.
A pokud vás zajímá, jakou chuť wheatgrass má, vězte, že velmi intenzivně chutná po trávě. Je mírně nasládlá, ovšem, jak se můžete dočíst, někdy bývá i hořká, což je dobře. "Chuť bych přirovnal k mladým kukuřičkám," říká její pravidelný konzument Pavel Kořínek.