26. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kávy z celého světa se představí na Prague Coffee Festivalu

O kvalitě kávy napovídá pěna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O kvalitě kávy napovídá pěna. | foto: Shutterstock

Degustace káv zvaná coffee cupping, etiopský kávový obřad či kreslení obrázků do mléčné pěny latte art. To všechno čeká milovníky kávy na sobotním Coffee Festivalu, který se uskuteční v Michnově paláci na Újezdě.

Stále více lidí se zajímá o kvalitní kávu a její přípravu a právě těmto nadšencům má být festival určen. "Chceme vytvořit neformální místo pro setkání baristů a dalších kávových nadšenců, a to jak z řad profesionálů, tak i veřejnosti," vysvětluje organizátor festivalu Daniel Kolský z pražírny Mamacoffee. "V Praze už jsou zavedené různé typy festivalů, které se týkají jídla nebo nápojů jako je třeba čaj nebo víno, ale kávě samotné se nikdo takto komplexně nevěnoval," dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

Džezva

Nejlepší stroje na kávu. Víte, jak ji připravit?
Co je chemex, co french press a jak se vaří v džezvě? Na domácí přípravu kávy si nemusíme kupovat ten nejdražší stroj: záleží hlavně na tom, jaká káva vám chutná.

Více čtěte ZDE

V rámci jednodenního festivalu se mohou návštěvníci těšit na ochutnávky desítek vzorků káv z různých pražíren jak z České republiky, tak z celého světa. "V poslední době se u nás objevují malé pražírny, které nabízejí velkou variabilitu káv, právě těm jsme chtěli na festivalu poskytnout prostor," vysvětluje Kolský. 

Cupping je profesionální degustace kávy. Nahrubo namletá káva se zalije vodou, nechá odstát a pak se lžící ochutnává. Hodnotí se také její aroma.

Cupping je profesionální degustace kávy. Nahrubo namletá káva se zalije vodou, nechá odstát a pak se lžící ochutnává. Hodnotí se také její aroma.

Na akci se představí i kavárny z celé České republiky. V průběhu dne budou probíhat otevřené workshopy domácí i alternativní přípravy kávy - dozvíte se například, jak připravit kávu pomocí aeropressu. Jak už bylo řečeno, zájemci uvídí třeba etiopský kávový obřad, latte art exhibice, nebo se mohou zúčastnit autogramiády autorky knihy o kávě a baristky Petry Veselé.

Příprava kávy pomocí aeropressu.

Příprava kávy pomocí aeropressu.

O kávě se bude také debatovat. První diskuze nese název: "Trade, direct trade, nebo fair trade?", její účastníci se budou zabývat rozdílnými pohledy na obchod s kávou, na druhé přednášce s názvem "Od pěstování a zpracování kávy až do hrnečku" zase zjistí, co všechno ovlivňuje kvalitu kávy během její cesty.

Prague Coffee Festival startuje v sobotu v deset hodin a potrvá do sedmi večer. Program doplní řada výtvarných dílen, divadelní představení a dalších doprovodných aktivit. Vstupné stojí 120 korun v předprodeji, 150 na místě. Podrobné informace najdete na www.coffeefest.cz/program

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!