11. září 2013 15:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Oslavy vína i gastronomie. Krumlov zakládá novou tradici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bílé víno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ČESKÝ KRUMLOV Na seznam významných společenských událostí Českého Krumlova se letos vedle hudebních festivalů či Slavností pětilisté růže zařadí Festival vína. Po loňském úspěchu prvního ročníku Svatomartinského hodování pořadatelé tuto slavnost rozšíří a prodlouží až do konce listopadu.

"Založí tím tradici nového festivalu, který začne příjezdem svatého Martina a propojí víno, gastronomii a kulturu," řekl Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově.

ČTĚTE TAKÉ:

Město podle ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslava Reitingera sice neleží ve vinařském kraji, ale na Jižních zámeckých terasách se ho pokoušeli pěstovat už Rožmberkové. Pořadatelé chtějí festivalem přilákat další návštěvníky a prodloužit turistickou sezonu. "Gastronomie je stále důležitější součástí nabídky cestovního ruchu a víno v ní zaujímá významnou pozici," uvedl.

Svatomartinské víno

Otevření festivalu obstará přípitek Svatomartinským vínem v den svátku svatého Martina. Lidé si společně připijí v symbolickém čase: v pondělí 11. 11. v 11 hodin a 11 minut, a to v historickém centru - na náměstí Svornosti.

K největším akcím na festivalu bude tak jako loni patřit Zahradní slavnost vína, degustační a prodejní přehlídka vín, při níž se tento nápoj bude snoubit mimo jiné i se sýry. Proti loňsku přibude zastoupených vinařů, návštěvníci budou moci ochutnat i vína z Itálie, Německa a Rakouska. Celkem bude připraveno kolem 100 vzorků.

Oslavy vína a gastronomie

Podzimní oslava vína i sezonní gastronomie, což znamená nejen degustační menu a svatomartinskou husu, ale také zaměření na místní potraviny, potrvá až do konce měsíce. Zapojí se do ní 13 českokrumlovských restaurací. Loni v nich návštěvníci spořádali na 400 svatomartinských hus. Letos v Café & Bistrot v synagoze návštěvníkům naservírují i košer vína spolu s husím stehnem se šouletem. Zajímavé spojení čeká ve čtvrtek 14. listopadu diváky v kině Luna, kam sommeliérka Klára Kollárová přiveze komponovaný pořad o víně ve filmu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse