Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Oslavy vína i gastronomie. Krumlov zakládá novou tradici

Jídlo

  15:00
ČESKÝ KRUMLOV - Na seznam významných společenských událostí Českého Krumlova se letos vedle hudebních festivalů či Slavností pětilisté růže zařadí Festival vína. Po loňském úspěchu prvního ročníku Svatomartinského hodování pořadatelé tuto slavnost rozšíří a prodlouží až do konce listopadu.
Bílé víno - ilustrační foto.

Bílé víno - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Založí tím tradici nového festivalu, který začne příjezdem svatého Martina a propojí víno, gastronomii a kulturu," řekl Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově.

ČTĚTE TAKÉ:

Město podle ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslava Reitingera sice neleží ve vinařském kraji, ale na Jižních zámeckých terasách se ho pokoušeli pěstovat už Rožmberkové. Pořadatelé chtějí festivalem přilákat další návštěvníky a prodloužit turistickou sezonu. "Gastronomie je stále důležitější součástí nabídky cestovního ruchu a víno v ní zaujímá významnou pozici," uvedl.

Svatomartinské víno

Otevření festivalu obstará přípitek Svatomartinským vínem v den svátku svatého Martina. Lidé si společně připijí v symbolickém čase: v pondělí 11. 11. v 11 hodin a 11 minut, a to v historickém centru - na náměstí Svornosti.

K největším akcím na festivalu bude tak jako loni patřit Zahradní slavnost vína, degustační a prodejní přehlídka vín, při níž se tento nápoj bude snoubit mimo jiné i se sýry. Proti loňsku přibude zastoupených vinařů, návštěvníci budou moci ochutnat i vína z Itálie, Německa a Rakouska. Celkem bude připraveno kolem 100 vzorků.

Oslavy vína a gastronomie

Podzimní oslava vína i sezonní gastronomie, což znamená nejen degustační menu a svatomartinskou husu, ale také zaměření na místní potraviny, potrvá až do konce měsíce. Zapojí se do ní 13 českokrumlovských restaurací. Loni v nich návštěvníci spořádali na 400 svatomartinských hus. Letos v Café & Bistrot v synagoze návštěvníkům naservírují i košer vína spolu s husím stehnem se šouletem. Zajímavé spojení čeká ve čtvrtek 14. listopadu diváky v kině Luna, kam sommeliérka Klára Kollárová přiveze komponovaný pořad o víně ve filmu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!