30. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Dýně a pečené brambory. To je podzim a víkend

dýně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dýně (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vůně pečených brambor, dýňová polévka nebo třeba jablečný štrúdl...tak voní podzim. Víkend má být slunečný, proto byste neměli váhat s výletem. Nabízíme vám několik akcí, kde můžete plody měsíce září ochutnat:

Zelnobraní
1. 10., od 9 hodin, Vidov na Českobudějovicku, zelnobrani.webnode.cz

Zelí v obýváku. Farmář Holec kontroluje zelí v místnosti, kde probíhá mléčné kvašení.

Hlávkové, krouhané, ale také kyselé zelí můžete nakoupit přímo od pěstitelů ve Vidově u Českých Budějovic. Součástí slavností bude pokus o rekord v navlékání hlávek zelí, ukázky vaření zelí s ochutnávkou, jarmark řemesel, koncerty, folklor, divadlo, šerm. Zájemci se mohou těšit na prohlídku roudenské krouhárny s originální technologií.

Bramborová sobota
1. 10., od 10 do 15 hodin, skanzen Veselý kopec u Hlinska, www.vesely-kopec.eu

Brambory

Pěstování brambor má na Českomoravské vrchovině dlouhou tradici. Připomenout si ji můžete na Veselém Kopci. Dozvíte se spoustu zajímavostí o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití brambor. Od 10 do 15 hodin můžete v jednotlivých roubených chaloupkách ochutnávat jídla připravená podle tradičních lidových receptů, například krupičník, bramborové placky, šišky, knedlíky, lepenici a další. Pro děti a bude připravena tvůrčí dílna, v níž si budou moci zhotovit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček a pečené brambory.

Dýňový svět u Pipků
1. 10. - 31. 10., od 9 do 18 hodin (víkend), od 14 do 18 hodin (všední den), Leština u Světlé, www.dynovysvet.cz

Dýně - ilustrační foto.

Dýně různých druhů, barev a velikostí můžete obdivovat na Statku u Pipků na Vysočině. Děti si užijí zábavu na slámě a v bludišti, dospělí se dozvědí něco o pěstování a zpracování dýní. Samozřejmě si je budou moci zakoupit a odnést domů, od  majitelů statků navíc dostanou recept na vynikající polévku.

Tradiční podzimní potravinový den
1. 10., od 10 do 18 hodin, Chanovický skanzen, Chanovice na Klatovsku, www.folklornisdruzeni.cz/koulelo-se-koulelo

Bramboračka s houbami (ilustrační foto)

Tradiční podzimní potravinový den, letos s názvem Koulelo se, koulelo.. bude zaměřený na využití ovoce a zeleniny v české kuchyni. Návštěvníci mohou v Chanovickém skanzenu ochutnat zeleninové polévky jako jsou bramboračka, selská s kroupami, zelňačka či česnečka. Dále různé pečivo s ovocnými náplněmi, vdolky s povidly, zelné placky a kynuté knedlíky.

Jablečný den
1. 10., od 11 hodin, zámek Krásný Dvůr, okres Louny, www.krasny-dvur.cz

Na nádvoří zámku Krásný Dvůr na vás čeká prezentace a prodej jablek, jablečných koláčů, štrůdlů a jiných chutných specialit. Připraveny jsou i soutěže pro děti všech věkových kategorií a projížďky na koních.

Jablka - ilustrační foto.

Slavnosti jablek
1. 10., od 11 do 18 hodin, vrch Krasíkov, Kokašice, okres Tachov,

Čeká na vás dobré jídlo a pití, dudácká muzika, řemeslné workshopy pro děti, moštování, prodej jablek a jablečných dobrot. Hospodyňky se budou moci zapojit do soutěže o nejhezčí štrúdl.

Jablečné menu nabídnou také místní restaurace. Až do neděle 9. října 2011 si budete moci vychutnávat zabijačkové speciality s jablečným křenem, zvěřinovou paštiku na jablkách, celerovou polévku s jablky, nebo babiččinu žemlovku. Kompletní nabídku restaurací najdete ZDE

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...