Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kam o víkendu? Pražský hrad ožije pivním festivalem

Oktoberfest 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oktoberfest 2012. | foto: Reuters

PRAHA Na sedm desítek tuzemských minipivovarů se 13. a 14. června představí na Pražském hradě v rámci třetího ročníku degustačního festivalu minipivovarů. Každý z nich nabídne dvě svá nejlepší piva. Návštěvníci tak budou moci ochutnat 140 různých piv.

Na tiskové konferenci to uvedl prezident Českomoravského svaz minipivovarů Jan Šuráň. Popularita i počet nejmenších pivovarů stále roste, v současnosti jich je podle Šuráně již zhruba 230.

Festival se bude konat na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem. Své brány otevře v pátek 13. června ve 14:00 hodin, druhý den v 10:00. Po oba dva dny budou moci návštěvníci degustovat pivo do 20:00. Vstup bude z Chotkových sadů. Na místě budou přítomni sládci i majitelé jednotlivých pivovarů.

K TÉMATU:

"Sládky na festival zveme hlavně proto, aby lidem představili nejen svůj pivovar, ale i své město, či kraj. Stejně jako se Morava poznává přes víno, můžeme poznávat celou republiku přes pivo," uvedl Šuráň.

Vstup na festival stojí 350 korun, o 50 korun více než před rokem. Po jeho zaplacení obdrží každý návštěvník malou degustační sklenici spolu s detailním katalogem obsahujícím informace o jednotlivých výrobcích a nabízených pivech. Na místě pak může dle libosti neomezeně ochutnávat. Přibližně polovinu nabízených piv bude představovat v tuzemsku nejrozšířenější kategorie ležáků, zbytek různé pivní speciály, na něž se nejmenší pivovary zaměřují.

"Je to zcela jiný festival než 99 pivních festivalů, poutí a různých akcí,které se dějí po celé republice," řekl Šuráň. "Ať tam nikdo nehledá jídlo a jinou zábavu, než pivo," podotkl a zdůraznil, že se jedná o degustační festival. "Takže i catering, který tam bude, tak bude degustační, to znamená jenom na zahnání největšího hladu případě smazání chuťových vjemů piva, které jste měli předtím," uvedl s tím, že muziku, houpačky pro děti či guláš, jak tomu bývá na některých pivních slavnostech, návštěvníci rozhodně nenajdou.

Loni festival podle Šuráně navštívilo 2600 lidí, letos očekává srovnatelnou návštěvu. Přísná pravidla v areálu Pražského hradu neumožňují organizátorům prodej většího počtu vstupenek.

Pivo. Ilustrační foto.

Malé restaurační pivovary nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny. Snaží se proto zákazníky lákat na jiné pivo, než je v Česku i celosvětově nejrozšířenější světlý ležák. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé speciály či ochucená piva.

Stále větší část českých restaurací a zákazníků má o pivní speciality zájem. Vznikají také restaurace, které mají několik kohoutů, ze kterých čepují různé druhy piv, která často střídají, což ještě před několika lety bylo velmi neobvyklé.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!