Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Foodparade v Tróji: molekulární kuchyně i degustace

Jídlo

  15:00
Kuchařská show, řízené kávové degustace, povídání o víně nebo ochutnávky vybraných menu 15 předních pražských restaurací čekají na návštěvníky festivalu jídla Foodparade. Druhý ročník gastronomické přehlídky se uskuteční o víkendu 8. a 9. září v zahradách zámku Trója.

Okurkový salát. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Velkým lákadlem bude asi molekulární gastronomie, pro kterou máme připravený speciální stan a bude se prezentovat i v rámci kuchařské show," řekla dramaturgyně přehlídky Alena Šírková.

Molekulární kuchyně připravuje pokrmy metodami známými spíše z laboratoří, například emulgováním, mražením tekutým dusíkem nebo přidáváním různých látek rozkládajících strukturu suroviny. Vytváří tak naprosto nečekané pokrmy. Zájemci budou moci ochutnat například svítící okurkový salát v kostce nebo balónek z mozzarelly nafouknutý česnekovým vzduchem.

Molekulární kuchyně je hitem světové gastronomie.

Festival zahájí v sobotu ve 12:00 porcování téměř stokilového halibuta. Rybí filety se pak stanou součástí jednoho ze speciálních menu. Z pražských restaurací se festivalu zúčastní například Dock House, Dolce Villa, Green House, Le Patio nebo Sushitime. Kulinářské speciality doplní i nabídka vybraných vín společnosti Wine world - ke každému jídlu si lidé budou moci koupit vhodné víno nebo destilát. V zahradách trojského zámečku bude i tržiště delikates, kde budou k dostání italské speciality, francouzské palačinky nebo produkty českých farmářů.

Stejně jako vloni je připraven i program pro děti. "Základem budou dětské kurzy vaření. Menu je zatím trochu tajemstvím, ale určitě půjde o pokrmy vhodné pro děti. Mohu prozradit, že se budou vařit quesadillas, jihoamerické placky s masem a smetanou, které děti milují," řekla ČTK organizátorka dětských programů Petra Plánková. Dětské kurzy budou určeny pro kuchtíky od čtyř let. "Děti baví vařit, zapojí se nejen do míchání, přidávání ingrediencí, ale také do ochutnávání," uvedla Plánková. Dětský program bude zdarma, dospělí zaplatí za vstup a základní konzumaci 300 korun v předprodeji, 350 korun na místě.

Více informací o vstupném i programu na www.foodparade.cz.

Autoři: ,