Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Chilli paprička nebo ryba Fugu. Jídla, která mohou zabíjet

Bhut jolokia, nejpálivější chilli paprička na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bhut jolokia, nejpálivější chilli paprička na světě | foto: Shutterstock

Ohhnivě pálivá chilli paprička, po kterém vám v krku zůstane pocit jako byste vypili kyselinu nebo infikovaný opičí mozek. Na světě existují různé pochoutky, které ale zároveň mohou být tím posledním, co sníte. Server Lidovky.cz vybral několik jídel, kterým byste se raději měli vyhnout.

 Ryba Fugu

Japonská pochoutka, ryba Fugu, je velmi jedovatá. Nesprávná příprava může strávníka i zabít.

Asi nejznámější pochoutkou, která může být zároveň posledním jídlem strávníka, je ryba Fugu. Pro Japonce je tato ryba gurmetským pokrmem, avšak její amatérská příprava může stát člověka život. V Tokiu má právo ke zpracování této ryby jenom několik kuchařů. Fugu má v těle jed, jehož jedovatost se dá srovnávat s kyanidem. Za jednu porci utratíte v přepočtu i dva a půl tisíce korun.

Opičí mozky 
Opičí mozky konzumují syrové především v Číně a v jihoafrických zemích. Tato "delikatesa" může stát ale labužníka život. Opice mohou trpět infekcemi nebo nemocí, která se podobá nemoci šílených krav. Jednou z možností, jak se mezi lidi dostal virus HIV, je právě pojídáním opičích mozků. 

Durian

Durian

Smrt může člověku přivodit i toto lahodné, ale smradlavé ovoce. Pokud se kombinuje s alkoholem, může přivodit poměrně rychlou smrt. Ovoce pochází Z Malajsie, ale hojně se rozšířilo i do ostatních částí Asie. Kvůli zápachu je v Asii zakázané převážet durian veřejnou dopravou, nosit ho do hotelů nebo cestovat taxíkem.

Syrová chobotnice
Další asijská "pochoutka", která se konzumuje syrová. Nejčastěji se živá chobotnice konzumuje tak, že se namotá na čínské hůlky a spolkne. Ještě v ústech máte tedy mrskající se chapadla. Ta mají ale z vnitřní strany přísavky. Může se tak stát, že se chapadla chobotnice přichytí.

Chilli paprička

Bhut jolokia, nejpálivější chilli paprička na světě

V severovýchodní Indii vypěstovali nejpálivější chilli papričku - bhut jolokia (v překladu "chilli démon"). Ohnivě pálivá paprička má milion Scovilleho jednotek pálivosti (SHU). Jen pro příklad - tabasco jich má jen 45 tisíc. Indové ji milují a hojně konzumují. Ale pro ty, kteří na tak silnou pálivost nejsou zvyklí, nemají podle Indů šanci přežít. Konzumaci papričky přirovnávají k vypití sklenice kyseliny.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...