Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Jocker 14° z Vratislavic: ideálně vyvážené pivo

Jídlo

  7:00
Liberečtí měšťané disponovali várečným právem od roku 1560. Když se v regionu začal v 19. století rychle rozvíjet průmysl, přestalo zdejší pivo stačit a začalo se dovážet ze všech koutů monarchie. Liberečtí ale chtěli podpořit to své. Návrhy na rekonstrukci pivovaru v centru města neuspěly, oprava by byla příliš náročná. Na začátku roku 1874 tak vyrostla u pramene ve Vratislavicích nad Nisou moderní varna.

Správně vychlazené pivo. foto: Shutterstock

Pivovar Konrad dnes patří k tahounům severních Čech, tamějším pijákům nabízí celkem devět variant: od nealkoholického Pilota přes neškodnou osmičku Reichenberger až po čtrnáctistupňový speciál Konrad Jocker.

Světlý ležák se 6 procenta alkoholu vzniká z českého chmelu a směsi ječných a pšeničných sladů.

Konrad: pivovar Liberec-Vratislavice

Pěna ve sklenici rychle mizí, nezvykle světle zlatá barva a vůně upozorňují na vysoké procento alkoholu. Říz není ostrý ani dlouhý, rychle jej v ústech přebíjí nasládlá chuť, která ale během chvíle přechází do tradiční "suché" hořké. Vzhledem ke svému vysokému objemu alkoholu je Jocker ideálně vyvážený.

Zavítat do varny ve Vratislavicích nad Nisou je možné od pondělí do soboty, vstupenka vás vyjde na sto korun. V pivovaru je také muzeum aut a motocyklů z let 1920 až 1980. Exkurzi je nejlepší zakončit v Pivovarském šenku.

Autor: