15. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jste to, co jíte. Co snědí děti z celého světa za týden? Podívejte se na fotografický projekt

Jste to, co jíte. Podívejte se na fotografický projekt, co sní děti z celého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jste to, co jíte. Podívejte se na fotografický projekt, co sní děti z celého... | foto: Instagram

Jsme to, co jíme. Jak ale ve skutečnosti vypadá náš jídelníček? Fotograf Gregg Segal tak nafotil děti z různých koutů světa spolu se vším, co běžně jedí. V průběhu tří let (2016-2018) fotograf navštívil devět zemí (USA, Indii, Malajsii, Německo, Francii, Itálii, Brazílii, Spojené arabské emiráty a Senegal) a to co zachytil během své práce, pak přenesl do knihy Daily Bread: What Kids Eat Around the World. Hlavním tématem jeho knihy jsou tedy děti a jejich stravovací návyky. Dle fotografa je totiž mnohem jednodušší začít dobře už v mládí než se na stará kolena odnaučovat zlozvykům.

„Kniha vzešla z mého dřívějšího projektu, kdy jsem přesvědčil lidi z mého okolí, aby po týden nevynášeli odpadky, se kterými jsem je poté vyfotil. Je totiž nemožné neustále zavírat oči před tím, kolik toho spotřebujeme a vyhodíme, když jsme nucení si do těch odpadků lehnout. Až příliš se spoléháme na balené potraviny. A přitom jsme zapomněli na to, co skutečně stmeluje rodiny i kultury, což je dle mého vaření a jídlo samotné. Proto jsem se rozhodl zdokumentovat, co skutečně během týdne sníme a vypijeme a snad tím co nejvíce lidí donutím zamyslet se nad tímto tématem,“ řekl mediím k projektu fotograf.

Segal pracoval celkem se 60 dětmi, z nichž 52 zahrnul do své knihy. Začal jsem se svým synem a dětmi z okolí. Pak jsem se ale rozhodl, že projekt bude mít větší dopad, pokud v něm budou zahrnuty děti z celého světa. Cílem bylo představit různorodost jídel v každém ze států. V případě, že pak v dané zemi bylo například 25 % dětí obézních, snažil se fotograf tento podíl udržet i u focených dětí. Jazyková bariéra byla často velkou překážkou. V mnoha případech se umělec musel naprosto spolehnout na překladatele. Rovněž prosto, ve kterém by se tento projekt dal realizovat. Potřeba totiž bylo studio s vysokým stropem a zároveň přístupem do kuchyně.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Daily Bread is all set to go to press! Published by Powerhouse Books, it’ll be released in May. For the cover, I chose this portrait of Altaf, a 6 yr old from a small village on the outskirts of Kuala Lumpur. Altaf’s favorite food is the chicken and beef satay his father makes and sells at his own stand. It’s seasoned with ginger and herbs, roasted over charcoal and served with cold cucumber. Altaf eats any “tasteful” food (made with a lot of ingredients and flavors) and likes raw, leafy greens like Ulam-Ulam, a salad eaten with anchovies, cincalok (condiment made from fermented krill) and plenty of sambal (hot sauce). #dailybread #whatkidseat #powerhousebooks #foodculture #foodaroundtheworld #diet

Příspěvek sdílený Gregg Segal (@greggsegal),

apeAlena Pecháčková

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz