Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Šest haléřů za vodu z kohoutku? Číšníci ji nabízejí i za 30 korun

Voda, kohoutek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda, kohoutek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

"Podívejte se, já už takhle dávám studentům slevu na jídlo, tak jim k tomu přece ještě nenatočím vodu z vodovodu gratis. To prostě nejde," vysvětluje pražský restauratér. Ostatním prý vodu klidně dá, i zadarmo. On možná ano, ale číšníci spíš ne.

S objednávkou "Vodu z vodovodu, prosím" se setkávají zaměstnanci českých restaurací čím dál častěji. Spousta lidi si totiž raději natočí skleničku přímo z kohoutku, než aby si koupili balenou vodu, o které nevědí, jak dlouho ležela někde ve skladu.

Navíc v testu provedeném občanským sdružením spotřebitelů TEST se ukázalo, že některé balené vody obsahují příliš vysoké procento dusitanů nebo se v nich objevují nedovolené látky jako je chloroform. Vedle toho kohoutková voda je neustále pod dohledem vodárenských společností a pokud nejsou přímo v domě závadné trubky, měla by být nezávadná.

Šestihaléřová voda za třicet korun

"Vodu z vodovodu jsme zavedli, protože ji vyžadovali zákazníci. Nakonec ale bylo takových lidí tolik, že jsme ji museli zpoplatnit. Do trojky za deset korun, do půllitru za patnáct," popisuje situaci Lucie Trundová z královehradecké restaurace Il Toro.

Podobné to je ve většině podniků, které jsou ochotné natočit zákazníkům vodu z kohoutku. Dostanete ji, ale ne zadarmo. Rozdíly jsou v tom, na kolik vás sklenička "kohoutkovky" vyjde. Cena jednoho litru vody z vodovodu se sice pohybuje kolem šesti haléřů, ale ve většině podniků zaplatíte víc. "Vodu z vodovodu účtujeme stejně jako balenou vodu," uvádí praxi v brněnské Potrefené huse její číšník.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Najdou se ale i takové restaurace, kde vám bez problému naservírují vodovodní vodu a žádné peníze po vás chtít nebudou. Většinou je to ale proto, že si u nich obyčejnou vodu příliš lidí neobjednává, jak potvrzuje číšník z teplické Koruny. "Za kohoutkovku zákazníci nic platit nemusí. Oni si ji totiž takhle samotnou ani moc nedávají. Většinou ji chtějí jen do střiku a podobně," doplňuje.

Šéf říká ano, číšník ne

Řada restaurací o sobě oficiálně sice tvrdí, že u nich není problém objednat si "kohoutkovku", samotná praxe tomu ale často neodpovídá. Internetové diskuze jsou například plné negativních zkušeností s objednávkou kohoutkové vody v pizzeriích Coloseum. Jejich provozní manažer tvrdí opak. "Nic takového není pravda. Je to selhání lidského faktoru, pokud naši číšníci tvrdí, že vodovodní vodu nepovolujeme. Momentálně za ni nechceme ani žádný poplatek," tvrdí.

Točíš? Dostaneš karafu

Zastánci vody z vodovodu mají podporu také samotných vodárenských společností. Veolia zahájila projekt Kohoutkova.cz, do níž se mohou hlásit různé restaurace, kavárny a hotely, které jsou ochotné zákazníkům podávat vodovodní vodu. Od společnosti pak takový podnik dostane designové karafy a možnost požádat si o rozbor vody, kterou točí ze svých kohoutků.

"Každá restaurace má možnost nás požádat o rozbor jejich kohoutkové vody. My přijedeme, odebereme vzorky, uděláme rozbor a potom konkrétní restauraci vystavíme certifikát. Ten pak může předložit na požádání zákazníkům. K tomu ještě dostanou značkové karafy. To všechno zadarmo," popisuje situaci Iveta Kardianová ze Severočeských vodovodů a kanalizací.

Kohoutková voda není v každém městě stejná. V Praze chutná trochu jinak než v Liberci nebo Olomouci. Může se tedy stát, že zákazník, který není na místní vodu zvyklý, bude po číšníkovi vyžadovat certifikát o kvalitě jejich "kohoutkovky". Majitelé restaurací by měli s takovou možností počítat, protože když už si budeme za vodovodní vodu platit, měl by s tím být spojen i určitý servis. Z patnácti námi oslovených podniků, u kterých si můžete "kohoutkovku" objednat, neměl certifikát o kvalitě vody ani jeden.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?